Na hlavný obsah

V Turecku sa otvorili volebné miestnosti: Začalo sa druhé kolo prelomových prezidentských volieb

Zatvoria sa podvečer o 17.00 h.

V Turecku sa otvorili volebné miestnosti: Začalo sa druhé kolo prelomových prezidentských volieb
Na snímke sú tureckí prezidentskí kandidáti (vľavo) Recep Tayyip Erdogan a Kemal Kiličdaroglu. Foto: TASR/AP/koláž RTVS

V Turecku sa v nedeľu (28. 5.) začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb. Voliči v ňom rozhodnú medzi súčasným tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a opozičným Kemalom Kiličdaroglom. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ). Zatvoria sa o 17.00 h (16.00 h SELČ), pričom prvé hlasy by mohli byť sčítané už podvečer.

Agentúra AP upozorňuje, že práve nedeľňajšie druhé kolo volieb rozhodne o tom, či sa bude Turecko uberať demokratickejším smerom pod vedením Kiličdarogla, alebo sa predĺži „čoraz viac autoritárska“ vláda súčasného prezidenta Erdogana.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol však podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici sú však teraz skeptickí a predpokladajú, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké.

Kiličdaroglu sa pred rozhodujúcim druhým kolom volieb uchádzal aj o podporu Sinana Ogana. Ide o ultranacionalistu, ktorý v prezidentských voľbách skončil na treťom mieste. Ogan však v pondelok (22. 5.) vyzval svojich priaznivcov, aby podporili Erdogana.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet