Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ čiastočne podporil odvolanie Mariana Kočnera

Kočner sa sťažuje na zverejnenie súkromnej komunikácie.

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ čiastočne podporil odvolanie Mariana Kočnera
Zľava obžalovaný Marian Kočner a jeho obhajca Marek Para počas pojednávania o vynesení rozsudku. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ Athanasios Rantos navrhol v odvolacom konaní zrušiť časť rozsudku Všeobecného súdu EÚ, ktorý zamietol žalobu slovenského podnikateľa Mariana Kočnera proti Europolu.

Kočner sa na Všeobecnom súde sťažoval, že zverejnením prepisov jeho súkromnej komunikácie z mobilných telefónov v médiách počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej utrpel ujmu. Žiadal odškodné vo výške 100-tisíc eur.

Údaje z dvoch mobilných telefónov, ktoré údajne patrili Marianovi Kočnerovi, extrahoval v rámci vyšetrovania Europol na žiadosť slovenských orgánov. Tieto informácie vrátane intímnej komunikácie Kočnera sa v máji 2019 objavili v slovenskej tlači.

Europol navyše v jednej zo svojich správ uviedol, že Kočner sa od roku 2018 nachádza vo väzbe pre podozrenie z finančnej trestnej činnosti. A že jeho meno je tiež prepojené na takzvané mafiánske zoznamy a kauzu Panama Papers.

Marian Kočner následne podal žalobu na Všeobecný súd EÚ so žiadosťou odškodné za zverejnenie tejto komunikácie. V septembri 2021 súd jeho podnet zamietol s tým, že údaje z mobilných telefónov mal vtedy k dispozícii nielen Europol, ale aj slovenské orgány.

Kočner nepredložil dôkaz

Súd zdôraznil, že Marian Kočner nepredložil dôkaz o zodpovednosti Europolu. Taktiež vraj nepreukázal, že mafiánske zoznamy vyhotovil Europol. Kočner sa následne odvolal na Súdny dvor EÚ.

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ teraz uvádza, že pre dotknutú fyzickú osobu môže byť ťažké určiť, či škoda, ktorú utrpela v dôsledku nezákonného spracúvania údajov, je následkom krokov Europolu alebo orgánov členského štátu.

Rantos sa teda nazdáva, že Europol a príslušný členský štát by mali za škodu niesť zodpovednosť spoločne. Navrhuje rozsudok v tejto časti zrušiť.

Ohľadne údajného zápisu Mariana Kočnera do mafiánskych zoznamov, naopak, navrhuje generálny advokát odvolanie zamietnuť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko