Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Po zničení Kachovskej priehrady je naďalej nezvestných 29 ľudí

O život prišlo najmenej 13 ľudí.

Po zničení Kachovskej priehrady je naďalej nezvestných 29 ľudí
Zničená priehrada Nova Kachovka. Foto: TASR/AP

Pátranie po 29 nezvestných osobách v dôsledku zničenia Kachovskej priehrady na rieke Dneper v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pokračuje, uviedlo v nedeľu (11. 6.) ukrajinské ministerstvo vnútra. Informovala o tom agentúra AFP.

Ministerstvo spresnilo, že na pravom, Kyjevom ovládanom brehu rieky Dneper je stále pod vodou 32 miest a dedín s 3 784 domami. Na záchranných a čistiacich prácach sa od utorkového zničenia priehrady podieľa zhruba 1 400 zamestnancov pohotovostných služieb.

Evakuácie tiež prebiehajú na Ruskom ovládanom ľavom brehu rieky Dneper, pričom z oboch brehov medzičasom evakuovali tisícky ľudí.

Úroveň vody naďalej klesá. Dneper mal pri oblastnej metropole Cherson v nedeľu v ranných hodinách 4,18 metra. To je pokles o viac ako pol metra oproti predchádzajúcim dňom, uviedli ukrajinské úrady.

Prevádzkovatelia vodnej elektrárne v Kachovke tiež uviedli, že voda v priehrade klesá. Zaznamenali výšu 9,35 metra, čo je v porovnaní s utorkom viac než sedemmetrový pokles. Ako však upozornili, predpovedať ďalší vývoj je komplikované.

Humanitárna katastrofa

Utorkové (6. 6.) zničenie priehrady, z ktorého sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina, spôsobilo rozsiahle záplavy, v dôsledku ktorých museli z domovov utiecť alebo sa evakuovať tisíce ľudí. O život prišlo najmenej 13 ľudí. Voda zaplavila desiatky dedín i časti oblastnej metropoly Cherson, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia humanitárnej katastrofy.

Dlhodobé dôsledky zničenia priehrady na životné prostredie zostávajú nejasné, pretože v oblasti naďalej prebiehajú bojové operácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet