Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na niektorých diaľničných úsekoch v Česku sa zrejme zvýši maximálna povolená rýchlosť

Zavádza sa aj možnosť šoférovať od 17 rokov pod dohľadom.

Na niektorých diaľničných úsekoch v Česku sa zrejme zvýši maximálna povolená rýchlosť
Obchvat v obci Doudleby nad Orlicí. Foto: ČTK/Taneček David

Na niektorých úsekoch českých diaľnic sa zrejme zvýši maximálna povolená rýchlosť zo súčasných 130 na 150 kilometrov za hodinu. Novela cestného zákona, ktorú v stredu (28. 6.) schválili poslanci, zavádza tiež možnosť šoférovať auto od 17 rokov pod dohľadom mentora.

Český minister dopravy Martin Kupka upozornil, že zákon nezvyšuje maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach plošne. Keď zákon prejde celým legislatívnym procesom, rýchlejšie sa bude jazdiť len na nových a modernizovaných úsekoch diaľnic. Musí to umožňovať aj intenzita premávky v danej lokalite. Na zvyšných úsekoch zostane maximálna povolená rýchlosť nezmenená.

Vládna novela okrem zmeny bodovacieho systému za dopravné priestupky prináša podľa ministra aj preventívne opatrenia. Za jedno z nich označil možnosť získať vodičský preukaz už v 17 rokoch a jazdiť pod dohľadom skúseného vodiča. „Je to opatrenie, ku ktorému sme sa inšpirovali aj v iných štátoch sveta,“ povedal Kupka.

Zavedenie takejto možnosti v iných krajinách podľa ministra viedlo k tomu, že mladí šoféri, ktorí predstavujú rizikovú skupinu, sú spoločnou jazdou napríklad s rodičom lepšie pripravení na cestnú premávku. Rodič totiž dieťa vedie k tomu, aby viac predvídalo a nepúšťalo sa do rizikových situácií, myslí si minister.

Vodičský preukaz na skúšku

Okrem toho sa tiež zavedie takzvaný vodičský preukaz na skúšku. Počas dvoch rokov od jeho získania bude platiť „ochranná lehota“. Pre týchto vodičov bude podľa slov Kupku platiť prísnejší meter. Opatrenia zdôvodnil tým, že až 11 percent všetkých dopravných nehôd spôsobuje práve táto skupina vodičov, pričom tvorí len tri percentá z ich celkového počtu.

Novela zákona o cestnej premávke by mala podľa šéfa rezortu dopravy zvýšiť bezpečnosť na českých cestách a docieliť, aby sa šoféri k sebe správali ohľaduplnejšie. Schváliť ju ešte musia senátori.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet