Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na vojenskú pomoc Ukrajine pôjde z EÚ viac peňazí. Finančný strop sa zvýšil o 3,5 miliardy eur

Ide o druhé navýšenie od vzniku Európskeho mierového nástroja.

Na vojenskú pomoc Ukrajine pôjde z EÚ viac peňazí. Finančný strop sa zvýšil o 3,5 miliardy eur
Ukrajinskí vojaci strieľajú z granátometu. Foto: TASR/AP

Členské krajiny EÚ navýšia Európsky mierový nástroj (EPF), cez ktorý prúdi vojenská pomoc na Ukrajinu, o ďalších 3,5 miliardy eur. Zhodli sa na tom v pondelok (26. 6.) európski diplomati na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci.

Rada ministrov v správe pre médiá potvrdila, že prijala rozhodnutie o zvýšení celkového finančného stropu Európskeho mierového nástroja o 3,5 miliardy eur. Tým sa v praxi potvrdila predchádzajúca dohoda z 20. marca 2023.

Rozhodnutie o finančnom doplnení EPF má zabezpečiť finančnú udržateľnosť a predvídateľnosť tohto nástroja z dlhodobého hľadiska a zachovať tiež jeho globálny geografický rozsah a schopnosť EÚ predchádzať krízam a konfliktom vo svete a rýchlo na ne reagovať.

„Toto rozhodnutie zaistí, že budeme mať finančné prostriedky na pokračovanie dodávok konkrétnej vojenskej podpory ozbrojeným silám našich partnerov. Ide už o druhé navýšenie zdrojov Európskeho mierového nástroja od jeho vytvorenia v roku 2021,“ opísal situáciu šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý predsedá ministerským rokovaniam v Luxemburgu.

„Za menej ako dva roky tento nástroj preukázal svoju hodnotu, úplne zmenil spôsob, akým podporujeme našich partnerov v oblasti obrany. Posilňuje EÚ a jej partnerov,“ dodal.

Borrell pripomenul, že s najnovším navýšením financií celkový finančný strop EPF dosiahne viac než 12 miliárd eur. Podľa jeho slov toto rozhodnutie zároveň vysiela jasný politický signál o trvalom záväzku EÚ poskytovať vojenskú podporu Ukrajine a iným partnerom Únie.

Nástroj EFP sa neviaže na spoločný rozpočet EÚ. Začínal s pôvodným finančným stropom vo výške 5,5 miliardy eur na obdobie rokov 2021 – 2027. V marci tohto roka došlo k prvému navýšeniu o dve miliardy eur – na takmer osem miliárd eur. Príspevky členských štátov sa určujú na základe distribučného kľúča podľa hrubého národného dôchodku (HND).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet