Letecká doprava hlási nedostatok zamestnancov. A to aj napriek tomu, že ide o najlepšie platené dopravné odvetvie. Letecký sektor negatívne ovplyvnila napríklad pandémia. Ministerstvo dopravy to chce riešiť vychovávaním nových generácií.
Pilot, letecký personál či pracovníci letových prevádzkových služieb – to sú povolania, ktoré v súčasnosti na Slovensku chýbajú najviac. „Nedostatok súčasných pracovníkov bude v najbližších rokoch len stúpať. Nielen v Európskej únii, ale na celom svete,“ vysvetlil dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity Košice Peter Korba.
Leteckej sfére uškodila aj pandémia covidu. Mnoho ľudí muselo z tohto sektora odísť a už sa doň nevrátili. Prejavilo sa to najmä na technickom úseku. „Mali sme menší počet technikov, ktorých sa snažíme nejakým spôsobom primäť k tomu, aby u nás pracovali,“ priblížil manažér leteckej spoločnosti Kamil Cibulka.
Téme sa v regionálnych správach RTVS venoval redaktor Ondrej Behún:
Letectvo sa na Slovensku dá študovať na viacerých stredných a vysokých školách. Núdzu o študentov zatiaľ nemajú. „Štúdium nie je jednoduché. Je to technická škola. Je zameraná skutočne na letecký priemysel. Niektorých to možno odradí,“ uviedol majster odborného výcviku Peter Sokol na SOŠ Letecko-technická Trenčín.
„Technické vedy a samostatne technické predmety na vysokých školách a na stredných školách nie sú veľmi populárne,“ doplnil Korba. Záujem o takýchto študentov však na trhu práce je.
„V máji sme tento rok mali na našom portáli 27 ponúk z tejto oblasti, čo je za ostatných šesť rokov najviac. Najmenej ich bolo samozrejme v roku 2020, keď vypukla pandémia koronavírusu a tento segment prakticky úplne zastal,“ ozrejmila PR manažérka portálu Profesia Ľubica Melcerová.
V súčasnosti zamestnávatelia hľadajú najmä leteckých mechanikov. Najväčší záujem uchádzačov o prácu je o pozíciu letušky alebo stevarda.