Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rozpočet na obnovu verejných budov sa pre veľký záujem zvýši o desiatky miliónov eur

Informoval o tom minister dopravy Pavol Lančarič.

Rozpočet na obnovu verejných budov sa pre veľký záujem zvýši o desiatky miliónov eur
Minister dopravy a výstavby Pavol Lančarič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Rozpočet na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov sa pre veľký záujem zvýši o desiatky miliónov eur. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister dopravy Pavol Lančarič a podpredsedníčka vlády pre plán obnovy Lívia Vašáková.

V týchto dňoch suma žiadostí už prekročila 120 miliónov eur, ktoré vyčlenili na tento účel.

„Som veľmi rada, že o výzvu na obnovu historických budov je veľký záujem zo strany samospráv. Podarilo sa nám vyrokovať s Európskou komisiou navýšenie alokácie na toto opatrenie na 210 miliónov eur a zároveň sme výzvu zatraktívnili na základe spätnej väzby zo strany samospráv. Presne takto si predstavujeme efektívny spôsob manažovania investícií z európskych prostriedkov,“ uviedla Vašáková.

Rezort dopravy eviduje 138 žiadostí za takmer 136 miliónov eur. Pri 15 žiadostiach už boli žiadatelia informovaní, že splnili podmienky výzvy a pripravuje sa s nimi uzavretie zmlúv. Suma týchto žiadostí predstavuje takmer 14 miliónov eur. Ďalšie žiadosti sa priebežne vyhodnocujú.

Veľký záujem zo strany žiadateľov

„Hoci sme pôvodne stanovenú alokáciu prvej výzvy už naplnili, stále nám chodia vo veľkom počte ďalšie žiadosti. Aj preto v spolupráci s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou pripravujeme navýšenie tejto alokácie. Chceme tak pokryť naozaj vysoký záujem o tieto príspevky a vyzvať aj ďalšie mestá a obce či majiteľov budov, aby sa do výzvy zapojili,“ priblížil minister dopravy Pavol Lančarič.

Za veľkým záujmom zo strany samospráv a ďalších verejných subjektov je vidieť aktivity zo strany ministerstva, ktoré okrem prebiehajúcej mediálnej kampane zorganizovalo aj rôzne školenia, workshopy a konferencie v rámci celého Slovenska.

„To, že sme prekročili sumu, ktorá bola vyčlenená v rámci prvej výzvy na obnovu budov, vnímame ako pozitívny signál od žiadateľov o jej správnom a atraktívnom nastavení. Verím, že sa nám vďaka tomu podarí nielen splniť, ale aj výrazne prekročiť stanovené ciele. V súčasnosti už pripravujeme aj spustenie druhej výzvy na obnovu budov, ktoré očakávame na jeseň 2023,“ doplnila štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková.

Medzi schválenými žiadosťami je napríklad projekt mesta Sabinov, konkrétne rekonštrukcia budovy mestského úradu, ktorý je sčasti národnou kultúrnou pamiatkou, či projekt Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Zoznam schválených žiadostí je zverejnený na webe ministerstva.

Pozrite si TK ministra dopravy Pavla Lančariča a podpredsedníčky vlády pre plán obnovy Lívie Vašákovej:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko