Obyvatelia bratislavských Dlhých dielov chcú ďalšou petíciou zabrániť výstavbe bytov. Developer chce postaviť dve bytovky nad svahom, ktorý sa už dvakrát zosunul. O tom, či stavať alebo nestavať v lokalite Nad Sihoťou, nevedia úrady rozhodnúť už štvrtý rok.
Už pred troma rokmi RTVS odvysielala reportáž o snahe obyvateľov bratislavských Dlhých Dielov dosiahnuť vyhlásenie stavebnej uzávery v lokalite Nad Sihoťou – Matejkova ulica. Mestská časť petícii síce vyhovela, no bez vyhlásenia stavebnej uzávery. „Opakovane sme mestskú časť upozorňovali na nečinnosť v tejto veci,“ uviedol účastník konania a právnik Martin Žovic.
„Dá sa predpokladať, že vlastník pozemku, v tomto prípade developer, bude chcieť presadiť svoje záujmy. To znamená, že bude účastník konania a v konečnom dôsledku si ich presadí, keďže je vlastník pozemkov,“ vysvetlil hovorca starostky Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves Braňo Heldes.
Výstavbe bytov v bratislavských Dlhých dieloch sa venovala redaktorka RTVS Miroslava Ondrejčíková:
Práve v tomto kopci plánujú postaviť dva bytové štvorpodlažné domy s garážami. Už dvakrát sa svah zosunul, preto sa obyvatelia nad plánovanou výstavbou obávajú o svoje životy aj majetok. „Z tejto časti sa posúvala pôda a veľké obrovské kamene padali na cestu,“ priblížil účastník konania a ekonóm Gagik Sarkisjan.
„Tu skutočne nejde o výhľady a banality, ide o život. Keď urobí odrez deväť metrov v takomto nestabilnom geologickom prostredí, tak behom hodiny z nás budú bezdomovci, ak vôbec prežijeme,“ uviedol architekt a účastník konania Vladislav Drgonec.
Pohľad nezávislého odborníka
Developer, firma Reding, sa pred kamerou vyjadriť odmietol, no poslal svoje stanovisko písomne. „Obava zo zosuvov z dôvodu plánovanej stavby nie je zo strany autora petície ničím podložená. Navrhovaná stavba bytových domov bude založená v skalnom a zdravom masíve,“ napísal v stanovisku konateľ firmy Reding Ladislav Veršovský.
Či stavať alebo nestavať nad kopcom, ktorý sa dvakrát zosunul, sme sa spýtali aj nezávislého odborníka. „Z pohľadu stability ten stavebný zámer v žiadnom prípade neovplyvňuje pomery stability na Devínskej ceste ani v samotnom svahu. Musí sa však vypracovať inžiniersky geologický prieskum v plnom rozsahu,“ vysvetlil vedúci katedry inžinierskej geológie Univerzity Komenského v Bratislave Martin Bednárik.
Ak už mestská časť rozhodne akokoľvek, odvolať sa môžu obe strany na okresnom úrade. Ak sa im nebude pozdávať ani tento výsledok, môžu ho napadnúť na súde.