Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Obyvatelia regiónu na západe Francúzska zisťovali rozsah škôd po piatkovom zriedkavom zemetrasení

Poškodilo desiatky domov.

Obyvatelia regiónu na západe Francúzska zisťovali v sobotu rozsah škôd po tom, ako ich v piatok večer prekvapilo zriedkavé zemetrasenie, ktoré poškodilo desiatky domov. Informovala o tom agentúra AFP.

Na viacerých domoch v departemente Charente-Maritime severne od mesta Bordeaux sa objavili praskliny, hlásili tam tiež škody na kostoloch. K obetiam na životoch nedošlo.

Zemetrasenie malo magnitúdu 5,3, vyplýva z údajov francúzskej monitorovacej siete RENASS. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) udáva magnitúdu 5,0. Podľa seizmológov bolo najsilnejším v regióne za vyše 50 rokov.

Epicentrum sa nachádzalo východne od pobrežného mesta La Rochelle. Otrasy pocítili až v meste Rennes v Bretónsku a v susednom departemente Deux-Sevres utrpeli podľa záchranárov dvaja ľudia zranenia. V sobotu dopoludnia zaznamenali dva dotrasy.

V meste La Laigne bolo vidno na budovách praskliny, na zemi popadané kamene a časti obkladov a na strechách poškodené komíny. Hasiči označili desiatky domov za neobývateľné. Zemetrasenie podľa nich postihlo celkovo 135 budov a 170 ľudí museli presťahovať.

„Väčšinu domov v centre zasiahlo v rôznej miere. Kostol je úplne nepoužiteľný. Školu budú musieť preventívne uzavrieť,“ uviedol šéf správy departementu Charente-Maritime Nicolas Basselier.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet