Pri juhovýchodnom pobreží Kanady pokračuje pátranie po malej ponorke s turistami, ktorá zmizla na ceste k vraku Titanicu. Plavidlo sa stratilo ešte v nedeľu (18. 6.). Zásoby kyslíka im podľa americkej pobrežnej stráže vydržia najneskôr do štvrtka (22. 6.) 13.00 h SELČ.
Kanada i Spojené štáty nasadili do záchranných prác viaceré lode a lietadlá. Do Atlantiku zhodili aj sonarové bóje, ktoré dokážu monitorovať terén až do hĺbky takmer štyritisíc metrov.
Na palube miniporky bol kapitán a štyria pasažieri. Medzi nimi má byť aj britský miliardár Hamish Harding a jeden z najbohatších Pakistancov Šahzáda Davúd a jeho 19-ročný syn..
„Pátranie v tejto odľahlej oblasti je veľkou výzvou. Nasadzujeme všetky dostupné prostriedky, aby sme našli toto plavidlo a zachránili ľudí na palube,“ vysvetlil admirál americkej pobrežnej stráže John Mauger.
Pátraniu po malej ponorke sa venoval redaktor RTVS Štefan Hudec:
Loď na hladine stratila kontakt s ponorkou približne dve hodiny po tom, čo sa v nedeľu ráno začala potápať smerom k miestu trosiek Titanicu. Súkromná spoločnosť, ktorá ju prevádzkuje, vyhlásila, že mále plavidlo navrhli tak, aby v prípade núdze posádka prežila 96 hodín na palube.
„Potápanie ponorkami do veľkej hĺbky je veľmi nebezpečné. Ale je to špičková technológia, ktorá sa každý rok zlepšuje. Takže existuje nádej a zostávam pozitívny,“ priblížil oceánsky prieskumník Larry Daley.
Porucha alebo nehoda?
Podľa odborníkov mohlo dôjsť na ponorke k malej poruche a tá tak stratila komunikáciu s materskou loďou. Mohlo však dôjsť aj k vážnej nehode, ktorá mohla mať katastrofálne následky.
„Je to veľmi ťažká operácia. Morské dno je veľmi zvlnené, samotný Titanic leží v priekope a okolo je veľa trosiek. Preto bude veľmi ťažké, aby sonar správne zacielil na oblasť, v ktorej hľadajú ponorku,“ mieni bývalý admirál námorníctva Spojeného kráľovstva Chris Parry.
Expedície k Titanicu stoja 250-tisíc dolárov (zhruba 230-tisíc eur) na osobu a začínajú na pobreží kanadskej provincie Newfoundland. Odtiaľ smerujú približne 640 kilometrov do Atlantiku k miestu, kde leží vrak legendárnej lode. Tá sa potopila v roku 1912 počas prvej plavbe po náraze do ľadovca. Utopilo sa viac ako 1 500 ľudí.