Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pence údajne na budúci týždeň oznámi prezidentskú kandidatúru

V prieskumoch v priemere zaznamenáva menej než štvorpercentnú podporu.

Pence údajne na budúci týždeň oznámi prezidentskú kandidatúru
Na archívnej snímke z 23. mája 2023 bývalý americký viceprezident Mike Pence. Foto: TASR/AP

Bývalý republikánsky viceprezident USA Mike Pence na budúci týždeň oznámi svoju prezidentskú kandidatúru. Vstúpi tak do súboja o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany proti svojmu bývalému „šéfovi“ Donaldovi Trumpovi, uviedla v stredu (31. 5.) agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.

Kampaň pred prezidentskými voľbami 2024 už v utorok (30. 5.) večer odštartoval republikánsky guvernér amerického štátu Florida Ron DeSantis. Donald Trump, za ktorého úradovania Pence pôsobil ako viceprezident, svoju prezidentskú kandidatúru ohlásil už vlani v novembri.

Trump na svojho bývalého viceprezidenta zanevrel, keď odmietol podporiť jeho snahy o zneplatnenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020, v ktorých zvíťazil demokrat Joe Biden. Donald Trump ich dodnes označuje za sfalšované.

Zdroje citované agentúrou Reuters uviedli, že Mike Pence chystá oznámenie o začatí svojej kampane na stredu 7. júna. Mal by tak urobiť prostredníctvom videa a prejavu, ktorý prednesie v štáte Iowa, kde sa začiatkom budúceho roka odštartujú prezidentské primárky.

Od Trumpa sa dištancoval

Mike Pence stál za Trumpom počas celého ich spoločného úradovania v rokoch 2017 až 2021. Od Trumpovej volebnej porážky sa však od neho začal čoraz viac dištancovať. Prispel k tomu aj útok protrumpovských demonštrantov na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021.

V mnohých otázkach Pence zastáva rovnaké konzervatívne postoje ako Donald Trump, snaží sa však prezentovať ako umiernenejšia alternatíva k bývalému exprezidentovi a osloviť tých republikánskych voličov, ktorých odradzuje Trumpova konfrontačná rétorika a správanie. Okrem iného sa usiluje získať podporu v radoch početnej komunity amerických evanjelikálnych kresťanov.

Úmysel uchádzať sa o prezidentskú kandidatúru už ohlásilo viac než šesť republikánskych politikov, čo by mohlo podľa agentúry Reuters prispieť k rozdrobeniu hlasov protitrumpovskej opozície počas primárok.

V prieskumoch má zatiaľ obrovský náskok Donald Trump: Pence v priemere zaznamenáva menej než štvorpercentnú podporu, zatiaľ čo Trump sa pohybuje okolo 53 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet