Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Počet cukrovkárov sa má do roku 2050 viac než zdvojnásobiť, vyplýva zo štúdie

Nárast zaznamenajú v každej krajine sveta.

Počet cukrovkárov sa má do roku 2050 viac než zdvojnásobiť, vyplýva zo štúdie
Ilustračná snímka inzulínového pera. Foto: Unsplash

Počet ľudí trpiacich cukrovkou sa do roku 2050 celosvetovo než ako zdvojnásobí – na 1,3 miliardy. Tento trend bude poháňať štrukturálny rasizmus a rastúca nerovnosť medzi jednotlivými krajinami. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej minulý týždeň v časopise The Lancet. Informovala o tom agentúra AFP.

Počet ľudí trpiacich cukrovkou vzrastie v každej krajine sveta. Vyplýva to z komplexnej analýzy údajov zozbieraných z celého sveta.

Odhaduje, sa že v súčasnosti trpí cukrovkou na celom svete približne 529 miliónov ľudí, pričom 95 percent z nich má cukrovku druhého typu. Za menej ako tridsať rokov ich počet však dosiahne 1,3 miliardy, vyplýva zo štúdie.

Cukrovka pritom patrí do prvej desiatky najčastejších príčin úmrtia a zdravotného postihnutia. Vyše polovicu úmrtí a invalidity spôsobených cukrovkou pritom zapríčiňuje vysoký index telesnej hmotnosti. Ostatné faktory zahŕňajú stravovanie, cvičenie, fajčenie a požívanie alkoholu.

Liane Ongová z amerického Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia a vedúca autorka jednej zo štúdií uviedla, že jedným z dôvodom je zmena stravovania ľudí. „Za 30 rokov rôzne krajiny naozaj prešli z tradičnejších stravovacích návykov – možno od jedenia väčšieho počtu ovocia a zeleniny a zdravších rastlín – k vysoko spracovaným potravinám,“ uviedla Ongová.

Príčinou sú aj rasistické politiky

Autori štúdie tiež odhadujú, že do roku 2045 budú tri štvrtiny diabetikov žiť v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom.

Aj v bohatých krajinách, ako sú Spojené štáty, sa však cukrovka vyskytuje takmer 1,5 krát častejšie u príslušníkov menšín -napríklad u Afroameričanov, Hispáncov, Aziatov či pôvodných obyvateľov. Vyplýva to z druhej štúdie zverejnenej v časopise The Lancet.

„Rasistické politiky, ako je rezidenčná segregácia, ovplyvňujú, kde ľudia žijú a ich prístup k dostatočnému množstvu zdravého jedla a zdravotnej starostlivosti,“ uviedol spoluautor štúdie Leonard Egede zo zdravotníckej univerzity vo Wisconsine.

Podľa Ongovej výzvu predstavuje predovšetkým to, že „nevidíme jeden spôsobov intervencie, ktorým by sme to vedeli napraviť“. Boj s diabetom si tak podľa nej bude vyžadovať dlhodobé plánovanie, investície a pozornosť od krajín z celého sveta. „Diabetes bude určujúcou chorobou tohto storočia,“ uviedol Lancet v komentári. Svet podľa neho nedokázal porozumieť sociálnej podstate cukrovky a podcenil riziká, ktoré predstavuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet