Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rezort životného prostredia rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy

Peniaze pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko a Wienerberger slovenské tehelne.

Rezort životného prostredia rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy
Ilustračná snímka – bankovky. Foto: RTVS

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy na zelené investície. Peniaze pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf envirorezortu Milan Chrenko.

„Prostredníctvom týchto projektov Slovensko po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne,“ povedal Chrenko. Ide podľa neho o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov ročne.

Z celkovej sumy získa 300 miliónov eur spoločnosť U. S. Steel Košice na projekt dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí. Spoločnosť Danucem Slovensko Turňa nad Bodvou splnila kritéria svojim projektom na dekarbonizáciu šedého cementu za zhruba 8,4 milióna eur a spoločnosť Wienerberger dostane rovnako 8,4 milióna eur na dekarbonizáciu výroby v tehelni.

Realizácia projektov prinesie zníženie na úrovni takmer pätiny všetkých emisií, ktoré minulý rok vypustili do ovzdušia na Slovensku spoločnosti zapojené do systému obchodovania s emisnými kvótami. Zároveň dosiahnutá úspora 2,5-násobne prevyšuje cieľ investície uvedený v pláne obnovy a odolnosti, skonštatoval minister.

Podpredsedníčka vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková to označila za najväčšiu výzvu z plánu obnovy. „Veríme, že vďaka nej ukážeme, že priemysel dokáže fungovať konkurencieschopne aj vďaka technológiám, ktoré prispievajú k lepšiemu životnému prostrediu,“ povedala.

Celkovo na zelené opatrenia z plánu obnovy ide podľa Vašákovej vyše 2,4 miliardy eur. Výzva z plánu obnovy je súčasťou schémy štátnej pomoci na dekarbonizáciu priemyslu. Vyhlásili ju 25. novembra 2022 a uzavreli 20. januára 2023.

Kočické oceliarne rozhodnutie privítali

Košické oceliarne U. S. Steel (USSK) privítali schválenie ich žiadosti o grantové financovanie v sume 300 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti na zámer dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí.

„Toto je prvý z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie v USSK,“ uviedol v reakcii pre TASR hovorca hutníckeho podniku Ján Bača.

Rozhodnutie o realizácii projektu tak zatiaľ nepadlo. Pred rokom oceliarne avizovali, že projekt modernizácie a dekarbonizácie výroby si vyžiada investíciu viac ako miliardu eur.

„Akékoľvek možné budúce investície do dekarbonizácie závisia od ďalších požiadaviek. Patrí medzi ne grantová podpora prostredníctvom Modernizačného fondu, predĺženie harmonogramu čerpania pre Fond obnovy a odolnosti, identifikácia investičných partnerov, konkurencieschopné dlhodobé koncové ceny elektrickej energie a nakoniec schválenie radou riaditeľov spoločnosti United States Steel Corporation,“ uviedol v pondelok Bača.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR informovalo, že na zelené investície rozdelí z plánu obnovy spolu 317 miliónov eur trom podnikom. Financie sú určené pre USSK, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne. „Prostredníctvom týchto projektov Slovensko po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne,“ povedal šéf envirorezortu Milan Chrenko.

Téme sa v Správach RTVS o 19.00 h venovala aj redaktorka Barbora Škulová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko