Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko má historickú príležitosť odškodniť obete nútenej sterilizácie, uviedla Mijatovičová

Napísala to v liste adresovanom slovenskému parlamentu.

Slovensko má historickú príležitosť odškodniť obete nútenej sterilizácie, uviedla Mijatovičová
Na ilustračnej snímke chirurgické nástroje. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Diskusie o kompenzačnom mechanizme pre obete nútenej sterilizácie na Slovensku ponúkajú „historickú príležitosť“ konečne vyriešiť túto dlhotrvajúcu nespravodlivosť. Uviedla to komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v pondelok (12. 6.) zverejnenom liste adresovanom slovenskému parlamentu.

Komisárka vo svojom liste adresovanom predsedovi parlamentu, predsedom parlamentných výborov pre zdravie a ústavné práva a podpredsedovi výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny privítala snahu Národnej rady Slovenskej republiky dosiahnuť spravodlivosť pre obete nútenej sterilizácie prijatím zákona, ktorý by vytvoril kompenzačný mechanizmus.

„Slovenskej vláde som písala už v roku 2021, že zriadenie kompenzačného mechanizmu by bolo veľmi dôležitým krokom k riešeniu tých praktík z minulosti, ktoré predstavujú závažné porušovanie ľudských práv, na čo poukázal aj Európsky súd pre ľudské práva. Súčasný legislatívny proces ponúka historickú príležitosť konečne vyriešiť túto dlhoročnú nespravodlivosť. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby budúci mechanizmus odškodňovania obetiam účinne poskytoval odškodnenie, na ktoré majú nárok,“ uviedla komisárka.

Podľa Mijatovičovej takýto mechanizmus musí efektívne spĺňať potreby obetí. Za týmto účelom jej list obsahuje pripomienky, ktoré majú poslancom slovenského parlamentu pomôcť posilniť návrh zákona pred jeho druhým čítaním v pléne NR SR.

Pripomenula, že jej postrehy vyplývajú z práce úradu, ktorý zastupuje v oblasti nútených sterilizácií na Slovensku počas dvoch desaťročí, ako aj z jej práce v tejto oblasti v iných členských štátoch. A to vrátane implementácie kompenzačného mechanizmu v Českej republike.

Upozornila na nedostatočnú výšku odškodnenia

Komisárka upozornila, že navrhovaná výška finančného odškodnenia výrazne zaostáva za sumou, ktorú obetiam priznal Európsky súd pre ľudské práva a slovenské súdy v relevantných prípadoch. A poukázala aj na to, že navrhovaná dvojročná lehota môže byť príliš krátka na to, aby umožnila všetkým poškodeným ženám podať žiadosť o odškodnenie.

Zdôraznila tiež potrebu jasných pravidiel o dôkazoch v právnych konaniach o vyplatenie odškodného. A to vrátane zabránenia nadmernému spoliehaniu sa na zdravotné záznamy a zabránenia tomu, aby obete nútenej sterilizácie neúmerne znášali dôkazné bremeno.

Mijatovičová navrhla konkrétne kroky na sprístupnenie procesu podávania žiadostí obetiam. Spresnila, že orgány zodpovedné za posudzovanie žiadostí o odškodnenie by mali mať dostatočné odborné znalosti a kapacity na vykonávanie tejto úlohy.

Rovnako zdôraznila význam úzkej spolupráce s obeťami počas legislatívneho procesu. A to, aby sa zabezpečilo, že výsledný kompenzačný mechanizmus bude silný, dostupný a účinný.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko