Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2022 využilo takmer 670 000 osôb

Cestovný ruch tak rástol, ale ešte nedosiahol úroveň roku 2019.

Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2022 využilo takmer 670 000 osôb
Na snímke návštevníci so smartfónmi s aplikáciou Hrady 3D počas prehliadky hradu Beckov. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Služby slovenských cestovných kancelárií (CK) a cestovných agentúr v roku 2022 využilo takmer 670 000 osôb. Cestovné kancelárie si síce medziročne polepšili a mali trojnásobne viac klientov, ale napriek tomu to bolo len 60 percent z hodnôt dosiahnutých v poslednom roku pred pandémiou, teda v roku 2019. Tesne pred príchodom pandémie (v roku 2019) organizovane cestovalo takmer 1,1 milióna osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Pokračuje trend z minulých rokov. Až 70 percent klientov (450 000 osôb) cestovalo v rámci tzv. pasívneho cestovného ruchu, teda organizovane do zahraničia. Počet klientov sa síce medziročne viac ako strojnásobil, cestovným kanceláriám a agentúram však stále chýbala tretina dovolenkárov oproti hodnotám spred pandémie, kedy za hranice SR organizovane vycestovalo až 692.000 klientov.

Najviac osôb v roku 2022 vycestovalo organizovane do obľúbených destinácií ako Turecko, Grécko, Chorvátsko, Česká republika, Egypt, Taliansko, Cyprus a Bulharsko, čo predstavuje vyše 70 percent všetkých organizovaných vycestovaní zo Slovenskej republiky.

Z týchto krajín len Česká republika, Egypt a Cyprus zaznamenal rast klientov oproti obdobiu pred pandémiou.
Vysoký rast v roku 2022 zaznamenali exotickejšie destinácie ako Maldivy, Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Omán a Jordánsko. Najvýraznejšie zlepšenie postavenia v rebríčku malo Jordánsko.

Záujem zahraničných návštevníkov o SR prostredníctvom slovenských cestovných kancelárií (aktívny cestovný ruch) medziročne stúpol na štvornásobok, ale CK evidovali stále len 121 000 klientov, čo bola len tretina z hodnôt v roku 2019.

Zahraniční turisti preferovali výlety bez prenocovania

Zahraniční návštevníci preferovali jednodňové výlety bez prenocovania, tie tvorili 85 percent všetkých pricestovaní. Najviac osôb pricestovalo na Slovensko z Rakúska, Spojených štátov amerických a Francúzska. Tieto tri krajiny predstavovali vyše 60 percent všetkých pricestovaných osôb.

Domáci hostia cestujú po Slovensku najčastejšie mimo organizovaných zájazdov CK. Napriek tomu rástol aj počet klientov organizovaného cestovného ruchu v domácom cestovnom ruchu, oproti minulému roku až o polovicu, na 81.000 osôb.

Domáci hostia cestujúci organizovane dokonca prekonali hodnoty predpandemického roku 2019 o 10 percent, a to vďaka nárastu predaja domácich organizovaných dovoleniek v Žilinskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Najvyšší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom kraji.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko