Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Spojené štáty znova vstúpia do UNESCO, oznámila vláda amerického prezidenta Bidena

Vrátiť sa chcú päť rokov po tom, ako Trump rozhodol o vystúpení.

Spojené štáty znova vstúpia do UNESCO, oznámila vláda amerického prezidenta Bidena
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Spojené štáty znova vstúpia do Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), oznámila vláda amerického prezidenta Joea Bidena. Vrátiť sa do nej chcú päť rokov po tom, ako jeho predchodca Donald Trump rozhodol o vystúpení. Informovala o tom agentúra AP.

Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že list o tomto zámere a návrhu plánu opätovného prijatia doručilo organizácii sídliacej v Paríži koncom minulého týždňa.
Rezort pripomenul, že vstup si vyžaduje súhlas členov UNESCO, ktorých by vedenie organizácie malo informovať v najbližších dňoch.

USA dlhujú tejto organizácii značnú sumu nedoplatkov za členské príspevky. Americká vláda však v súčasnom rozpočtovom pláne vyčlenila 150 miliónov dolárov na zaplatenie návratu do UNESCO, píše AP.

Spojené štáty a UNESCO majú v posledných štyroch desaťročiach turbulentné vzťahy. Počas studenej vojny boli predmetom sporov najmä ideologické otázky, v uplynulých rokoch zasa izraelsko-palestínsky konflikt.

Bývalý americký prezident Ronald Reagan stiahol USA z UNESCO v roku 1983. O opätovnom vstupe rozhodol v roku 2002 vtedajší prezident George W. Bush. Trump oznámil odchod z organizácie v roku 2017 s odôvodnením, že je zaujatá proti Izraelu. Izrael sa k USA v tom čase pridal, ukončenie členstva oboch krajín nadobudlo platnosť v januári 2018.

V marci tohto roka námestník ministra zahraničných vecí John Bass pri prezentácii návrhu rozpočtu na ďalší rok povedal, že podľa Bidenovej vlády by opätovný vstup do UNESCO pomohol Washingtonu v globálnom súperení s Čínou, ktoré investovala veľké sumy do organizácií OSN.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet