Na hlavný obsah

Štyri deti, ktoré boli 40 dní nezvestné, sa v kolumbijskej Amazónii našli živé

Prežili haváriu malého lietadla.

Štyri domorodé deti, ktoré pred 40 dňami prežili haváriu malého lietadla, sa našli živé v amazonskom dažďovom pralese na území Kolumbie. Na twitteri o tom v noci na sobotu (10. 6.) informoval kolumbijský prezident Gustavo Petro, uviedla agentúra AFP.

Petro na twitteri zverejnil aj fotografiu niekoľkých príslušníkov armády a domorodých obyvateľov, ktorí sa zúčastnili na operácii na vypátranie a záchranu súrodencov vo veku 13, 9, 4 a jeden rok.

Deti boli samy, keď ich pátrači našli. Momentálne sa o ne starajú lekári, informoval Petro novinárov po návrate do Bogoty z Kuby, kde podpísal dohodu o prímerí so zástupcami povstaleckej skupiny Národná oslobodzovacia armáda.

Záchranári odnášajú do sanitky jedno zo štyroch domorodých detí, ktoré prežili haváriu malého lietadla.
Záchranári odnášajú do sanitky jedno zo štyroch domorodých detí, ktoré prežili haváriu malého lietadla.Foto: TASR/AP

Ich lietadlo zmizlo z radarov

K havárii lietadla došlo 1. mája v skorých ranných hodinách. Jednomotorové vrtuľové lietadlo Cessna so siedmimi cestujúcimi a pilotom oznámilo, že stroj má poruchu motora. Malé lietadlo sa následne stratilo z radarov.

Dva týždne po havárii, 16. mája, pátrací tím v hustom poraste dažďového pralesa našiel vrak lietadla a vyzdvihol aj mŕtve telá troch dospelých – vrátane matky štvorice detí. Deti – tri dievčatá a jeden chlapec – sa však nikde nenašli.

Keďže kolumbijská armáda mala indície, že deti by mohli byť nažive, zintenzívnila po nich pátranie a do oblasti vyslala 150 vojakov so psami, aby súrodencov vystopovali. Pri pátraní pomáhali aj desiatky dobrovoľníkov z domorodých kmeňov.

Podľa agentúry DPA pomohla deťom prežiť v pralese skutočnosť, že pochádzali z domorodej komunity. Pátrači počas ich hľadania v pralese po nich nachádzali stopy v podobe improvizovaných prístreškov či zvyškov nedojedeného ovocia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet