Náročný štart v Baskicku, štyri stúpania do cieľa, spiaca sopka Puy de Dôme, len jedna časovka na 22,4 km a rozhodujúca skúška vo Vogézach. To sú niektoré z mnohých lákadiel 110. edície slávnych cyklistických pretekov Tour de France, ktorá bude rozlúčková pre Slováka Petra Sagana.
Úvod so stúpaniami
Už štart v Baskicku, kam sa Tour vráti po 32 rokoch, sľubuje ostré súboje, veď v itinerári úvodnej etapy v Bilbau je päť kategorizovaných stúpaní, dve v záverečných 30 km, a dokopy takmer 3300 výškových metrov.
Aj druhý deň v hornatom regióne na severovýchode Španielska je stavaný pre únik či klasikárov a šprintéri sa dostanú na rad prvýkrát až po príchode do francúzskeho Bayonne v 3. etape.
Aj ďalší deň bude patriť najrýchlejším na rovine, no hneď na to sa už dostanú naplno do hry bojovníci v celkovom poradí. V Pyrenejách ich otestujú Col de Soudet (HC, 15,2 km, 7,0%) a Col de Marie Blanque (1. kat., 7,8 km, 8,4%).
V šiestej etape to bude legendárny Tourmalet (HC, 17 km, 7,4%) a aj prvý zo štyroch dojazdov do cieľa na kopci. Ďalšie dve etapy patria hromadnému dojazdu a prvý týždeň uzavrie výstup na spiacu sopku Puy de Dôme v Centrálnom masíve (HC, 12,6 km, 7,8%).
V roku 1964 tam v predposlednej etape zviedli legendárny súboj Raymond Poulidor a Jacques Anquetil. Prvý menovaný vyhral etapu, no druhý si udržal náskok na čele a v záverečnej časovke potvrdil piate víťazstvo na Tour, čo dokázal ako prvý v histórii (1957, 1961, 1962, 1963, 1964).
V druhom týždni jediná možnosť pre šprintérov
Po dni voľna v Clermonte príde na rad trasa vhodná pre klasikárov ako sú Wout van Aert či Mathieu van der Poel s 3151 výškovými metrami a cieľom v Issoire.
Jedenásta etapa prinesie jedinú možnosť pre šprintérov v druhom týždni, keďže po nej nasleduje kopcovitá trasa v kraji slávneho Beaujolais a následne tri ťažké horské skúšky.
Najprv to bude krátka 13. etapa so záverečným stúpaním na Grand Colombier (HC, 17,4 km, 7,1%), o deň neskôr potrápia cyklistov tri „jednotky“ a priesmyk Joux Plane (HC, 11,7 km, 8,5%) a na koniec týždňa sa dostanú pod Mont Blanc.
„Po náročnom týždni to je etapa pripravená pre kľúčovú bitku medzi ašpirantmi na žltý dres. Čaká ich cesta cez Col de la Forclaz de Montmin, Croix Fry a priesmyk Aravis.
Najvýraznejšie útoky prídu pravdepodobne v záverečnom stúpaní na Le Bettex, kde majú niektoré úseky sklon cez 17%,“ charakterizoval etapu riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.
Individuálna časovka až v treťom týždni
Tretí a posledný týždeň odštartuje jediná individuálna časovka, krátka len 22,4 km, no so stúpaním na Cote de Domancy. V ďalších piatich dňoch dostanú šancu dvakrát šprintéri, raz klasikári a kráľovská 17. a predposledná 20. etapa definitívne rozhodnú o celkovom poradí.
Počas tej prvej musia cyklisti prekonať až 5400 výškových metrov vrátane najvyššieho bodu celej Tour na Col de la Loze (HC, 28,3 km, 6,0%) vo výške 2300 metrov nad morom.
Deň pred triumfálnym príchodom na Elyzejské polia ich čaká ešte krátka (133,5), no zradná trasa so šiestimi kategorizovanými prémiami. „Predposledná etapa obsahuje alsaské menu, ktoré pravdepodobne spôsobí tráviace ťažkosti.
Dokonca aj na tak krátkej vzdialenosti, keďže jazdci čelia 3600 výškovým metrom. Ak sa bude stále bojovať o žltý dres, tak je možné všetko. Je to mínové pole!,“ zdôraznil Prudhomme.
Počas záverečnej etapy do Paríža sa už nebojuje o celkový triumf. Na neoficiálnych majstrovstvách sveta šprintérov sa však budú chcieť dôstojne rozlúčiť Mark Cavendish či Peter Sagan. Pre oboch pôjde o poslednú Tour v ich úspešných kariérach.