Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Z nevyčerpaných eurofondov by mohlo prepadnúť 800 miliónov eur, informoval premiér

Vašáková uviedla, že o miliardy SR nepríde.

Z nevyčerpaných eurofondov by mohlo prepadnúť 800 miliónov eur, informoval premiér
Na snímke zľava minister financií SR Michal Horváth, predseda vlády SR Ľudovít Ódor a podpredsedníčka vlády SR Lívia Vašáková. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Z nevyčerpaných eurofondov by mohlo prepadnúť 800 miliónov eur. Na spoločnej tlačovej konferencii to po stredajšom (7. 6.) rokovaní vlády povedal premiér Ľudovít Ódor.

Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková uviedla, že o miliardy SR nepríde. Nie je však podľa nej reálne dočerpanie celej alokácie.

Ide o eurofondy zo starého programového obdobia, ktoré sa dajú vyčerpať najneskôr do konca tohto roka. „Vidíme problémy hlavne pri čerpaní veľkých investičných operačných programov. Niektoré oblasti sú nastavené tak, že nie je možné to zachrániť,“ zdôraznila Vašáková.

Z informácie o stave implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov 2014 až 2020, ktorú v stredu schválila vláda vyplýva, že Slovensku zostalo ku koncu mája vyčerpať ešte 4,29 miliardy eur zo „starých“ eurofondov. Projekty s podporou z európskych štrukturálnych fondov sú už však zazmluvnené na vyššiu sumu.

Efektívne čerpanie eurofondov tak do veľkej miery závisí práve od prijímateľov. Je v ich réžii, aby svoje projekty úspešne dokončili a peniaze z eurofondov tak neprepadli.

Časť nevyčerpaných prostriedkov vo výške 1,04 miliardy eur by sa podľa materiálu mohla využiť na podporu riešenia energokrízy (SAFE). Ďalších 315,2 milióna eur má byť presmerovaných na výdavky súvisiace s prvotným prijatím utečencov z Ukrajiny a ich integráciou do spoločnosti (FAST CARE).

Realizáciou týchto opatrení sa čerpanie eurofondov dostane na úroveň 79,75 percenta z pôvodných 10,21 miliardy eur. A to bez Programu rozvoja vidieka, ktorý sa môže čerpať až do 31. decembra 2025.

Vašáková upozornila aj na to, že s Európskou komisiou nemožno vyrokovať to, aby sa posunul termín na čerpanie peňazí zo starých eurofondov. Musia sa tak využiť do konca decembra 2023. Termín na zúčtovanie peňazí by sa však podľa nej preložiť mohol.

Téme sa v Správach RTVS o 19.00 venovala aj redaktorka Katarína Wildová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika