Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Francúzsko nasadí v Deň dobytia Bastily do ulíc 130 000 policajtov

Okrem toho budú pripravené aj špeciálne jednotky, vrtuľníky či drony.

Francúzsko nasadí v Deň dobytia Bastily do ulíc 130 000 policajtov
Vojenský vrtuľník lieta ponad Paríž počas príprav na Deň dobytia Bastily. Foto: TASR/AP

Francúzsko je pripravené nasadiť do ulíc počas štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily, ktorý pripadá na 14. júla, až 130 000 príslušníkov polície. Rozhodlo sa tak pre obavy z obnovenia násilných protestov, ktoré prebiehali po tom, ako polícia pri dopravnej kontrole zastrelila 17-ročného mladíka. Informovala o tom v stredu (12. 7.) tlačová agentúra DPA.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin oznámil, že vo štvrtok (13. 7.) a v piatok (14. 7.) večer bude v uliciach fyzicky nasadených 45 000 policajtov. Okrem toho budú pripravené aj špeciálne jednotky, vrtuľníky, drony a obrnené vozidlá.

Autobusové a električkové spojenie bude vo všetkých mestských aglomeráciách premávať len do 22.00 h SELČ. Prímestské vlaky a parížske metro budú v prevádzke v štandardnom režime.

Protesty po smrti mladíka

Protesty a násilnosti vypukli v celom Francúzsku po tom, ako policajt 27. júna pri kontrole vozidla na parížskom predmestí Nanterre zastrelil 17-ročného mladíka alžírskeho pôvodu. Táto udalosť znovu oživila rasové napätie v krajine, ako aj dlhoročnú kritiku prístupu francúzskej polície k príslušníkom menšín.

Francúzska vláda preto pred blížiacim sa štátnym sviatkom zakázala predaj, prepravu a použitie ohňostrojov a pyrotechniky. Niekoľko miest z bezpečnostných dôvodov zrušilo aj každoročné tradičné ohňostroje.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež neprednesie svoj zvyčajný prejav v televízii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet