Na hlavný obsah

Každá dvanásta domácnosť má problém s platením účtov za energie. Pri jednorodičoch je to každá šiesta

Zaraďujú sa tak do kategórie energetickej chudoby.

Každá dvanásta domácnosť má problém s platením účtov za energie. Pri jednorodičoch je to každá šiesta
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Každá dvanásta domácnosť má problém s platením účtov za energie. Zaraďuje ich to tak do kategórie takzvanej energetickej chudoby. Hlavným dôvodom sú nízke príjmy. V porovnaní so zvyškom Európy platia Slováci za bežné potreby väčšiu časť svojej výplaty.

Domácnosti sú tiež z veľkej miery tvorené staršími budovami bez rekonštrukcie a na ich vykúrenie je potrebné veľké množstvo energie.

Ak vám po zaplatení účtov za energie ostane 400 eur, mohli by ste spadať do pásma energetickej chudoby. Dušana Dokupilová z prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied vysvetlila, že štát si musí nastaviť hranicu chudoby, aby vedel efektívne pomáhať.

Téme sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Kristína Braxatorová:

„Mnohí ľudia, ktorí dajú napríklad viac ako desať percent zo svojho príjmu na energie, jednoducho sa iba nehospodárne správajú. Definíciu si potrebujeme ohraničiť tak, aby sme vybrali ľudí, ktorí sú najohrozenejší a ktorým musíme my ako štát pomôcť,“ uviedla.

Pomoc tak podľa dát potrebuje každá dvanásta domácnosť. Pri jednorodičoch je to každá šiesta. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už v januári upozorňoval, že v okolitých krajinách fungujú viaceré opatrenia.

„Vytváranie špeciálnych taríf práve pre tieto identifikované domácnosti, zákaz odpájania od dodávok energií a vody, najmä počas vykurovacej sezóny, pretože to je veľmi veľmi citlivé. V prípade, ak sa tieto domácnosti dostanú do platobnej neschopnosti, tak by bol vytvorený systém energetického poradenstva,“ doplnil šéf úradu Andrej Juris.

Odpadli by opätovné poplatky

Odpadli by tak opätovné poplatky za odpájanie a znovuzapájanie zdroja energie. Tiež navrhuje kreditný systém. Tam si ľudia predplatia sumu, z ktorej sa odpočítavajú poplatky za energie a montáž meradiel, kde sa dá skontrolovať spotrebu.

Na Slovensku však nie sú problémom len nízke príjmy. Časť domácnosti býva v domoch, ktoré nie sú zateplené a uniká z nich teplo. Energetická ombudsmanka Monika Jankovičová však vysvetlila, že časť chudobných ľudí nedosiahne ani na štátne dotácie na obnovu domu.

„Existujú rôzne dotačné schémy, či už obnov dom alebo zelená domácnosť. Ale to je zrejme nedostačujúce. Ešte by mali tie dotačné schémy ubrať z tých náročností. Aby sa mohli dostať aj takí ľudia, ktorí skutočne nemajú úspory a nemajú to z čoho zaplatiť,“ dodala.

Definíciu energetickej chudoby aj pomocnú schému ešte musí schváliť vláda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika