Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Peter Kažimír opäť pred súdom, vypočujú viacerých svedkov. Verejnosť z pojednávania vylúčili

Kažimír čelí obvineniu z podplácania.

Peter Kažimír opäť pred súdom, vypočujú viacerých svedkov. Verejnosť z pojednávania vylúčili
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje pojednávanie s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom. Zo štvrtkového (20. 7.) vypočúvania svedkov však vylúčili verejnosť. Na súde totiž môže odznieť daňové tajomstvo.

Návrh na vylúčenie verejnosti predniesla obhajoba obžalovaného. Stotožnil sa s ním prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a aj samosudca Milan Cisarik.

„Trestný poriadok predpokladá, že ak je predmetom výsluchu daňové tajomstvo, nemá byť verejnosť prítomná,“ zdôvodnil sudca. Výsluch by mali vo štvrtok absolvovať piati svedkovia. Ďalší dvaja ospravedlnili svoju neúčasť.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie tzv. vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48-tisíc eur.

Kažimír na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že je nevinný. Obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdil, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Zdôraznil, že Imreczemu žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. V apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Keďže prokuratúra aj obžalovaný podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko