Na hlavný obsah

Pokračuje súdny proces s P. Kažimírom, čítajú sa listinné dôkazy

Verejnosť z pojednávania súd vylúčil.

Pokračuje súdny proces s P. Kažimírom, čítajú sa listinné dôkazy
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: TASR

Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a exministra financií Petra Kažimíra pokračuje v utorok (4. 7.) na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku čítaním listinných dôkazov. Potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Bednáriková.

Priblížila, že verejnosť na čítaní listinných dôkazov nie je prítomná. Samosudca Milan Cisarik rozhodol v utorok na základe návrhu obhajoby o jej vylúčení.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie tzv. vratiek DPH pre viaceré firmy v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48-tisíc eur.

Kažimír v pondelok (3. 7.) vyhlásil, že je nevinný. Obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdí, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Dodal, že Imreczemu žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. V apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

Keďže prokuratúra aj Kažimír podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko