Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kde sa nachádzalo, bolo doteraz záhadou. V Ríme objavili divadlo z čias krutého cisára Nera

Vládca tam nacvičoval svoje spevácke vystúpenia.

Kde sa nachádzalo, bolo doteraz záhadou. V Ríme objavili divadlo z čias krutého cisára Nera
Pozostatky Nerovho divadla objavili archeológovia v Ríme. Foto: TASR/AP

Pravdepodobne zvyšky Nerovho divadla našli talianski archeológovia na západnom brehu rieky Tiber neďaleko Vatikánu. Kde sa toto divadlo nachádzalo, bolo doteraz záhadou. Informuje o tom tlačová agentúra ANSA.

Pozostatky objavili počas vykopávok na nádvorí Palazzo della Rovere, v súčasnosti hlavného sídla Rytierskeho rádu Svätého hrobu v Jeruzaleme.

Nález zahŕňa časti polkruhovej jaskyne, mramorové stĺpy, štukovú výzdobu zo zlatých listov a miestností, o ktorých sa predpokladá, že slúžili ako sklady kostýmov a kulís. Divadlo dal postaviť cisár Nero, ktorý vládol od roku 54 do svojej smrti v roku 68.

„Ide o mimoriadne dôležitý objav, ktorý svedčí o mieste, kde Nero nacvičoval svoje básnické a spevácke vystúpenia. Toto miesto je doložené v starovekých prameňoch, ale nikdy ho neobjavili,“ uviedla Daniela Porrová, osobitná inšpektorka pre mesto Rím.

Vykopávky sa začali v roku 2020 a doteraz odhalili pozostatky luxusnej nehnuteľnosti s názvom Agrippinine záhrady, kde dal cisár Caligula postaviť veľký okruh na konské dostihy, ako aj stopy po výrobných a pútnických aktivitách zo stredoveku.

Hnuteľné pamiatky prevezú do múzea, zatiaľ čo ruiny divadelnej stavby po dokončení výskumu opäť zakryjú, uviedli úrady.

Palazzo della Rovere zaberá celý mestský blok pozdĺž širokej ulice Via della Conciliazione vedúcej na Námestie svätého Petra vo Vatikáne.

Na nádvorí paláca vznikne hotel medzinárodnej siete Four Seasons. Hotel by mali otvoriť v čase Jubilejného roku 2025, počas ktorého by malo Rím a Vatikán navštíviť asi 30 miliónov pútnikov z celého sveta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet