Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lukašenko vyhlásil, že šéf vagnerovcov Prigožin je v Petrohrade

Minulý týždeň tvrdil, že je v Bielorusku.

Lukašenko vyhlásil, že šéf vagnerovcov Prigožin je v Petrohrade
Na snímke zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Foto: RTVS

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin je v Petrohrade, zatiaľ čo jeho žoldnieri zostávajú v táboroch, kde sa nachádzali aj pred vzburou proti Moskve. Informovala o tom gentúra AP.

Lukašenko minulý týždeň tvrdil, že Prigožin je v Bielorusku. Vo štvrtok (6. 7.) medzinárodným reportérom povedal, že šéf žoldnierov sa nachádza v Petrohrade a vagnerovci sú vo svojich táboroch.

Prigožin a jeho žoldnieri sa vzbúrili 24. júna a vydali sa na pochod proti Moskve. Dôvodom boli údajne raketové útoky ruskej armády na ich tábory. Prigožin vyhlasoval, že on a 25-tisíc jeho vojakov je pripravených padnúť v boji.

Obsadili mesto Rostov nad Donom, kde sídli ruské veliteľstvo a bez odporu prešli niekoľko stoviek kilometrov. Zastavili sa až približne 200 kilometrov pred Moskvou, kde ukončili svoj „pochod za spravodlivosť“.

Ukončenie ich vzbury pomohol dohodnúť bieloruský prezident Lukašenko. Podľa neho sa Prigožin mal presunúť do Bieloruska výmenou za bezpečnostné záruky pre seba a svojich žoldnierov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet