Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hypotéky výrazne zdražejú, varujú odborníci. Podmienky sa u nás rýchlo menia, Slováci však majú viacero možností

Trendom sa stáva hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Hypotéky výrazne zdražejú, varujú odborníci. Podmienky sa u nás rýchlo menia, Slováci však majú viacero možností
Ilustračná snímka peňaženky s peniazmi. Foto: TASR/DPA

Podľa dát odborníkov z finančnej platformy Moneyhoon hypotéky zdražejú približne o tretinu. U ľudí preto podľa nich rastie záujem o hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ktorých dopyt je oproti minulému roku, keď bol tento pomer menší než tretina, dvojnásobný.

Ako povedal Martin Vacho z Moneyhoon, do plánov klientov môže opäť zasiahnuť úprava legislatívy, ako sa to stalo v posledných mesiacoch niekoľkokrát. Napríklad legislatívne obmedzenia maximálneho možného úveru LTV donútilo ľudí pristúpiť k refinancovaniu či konsolidácii svojich existujúcich záväzkov.

Súčasným trendom popri rastúcich nákladoch, ktoré sa zväčšili takmer o tretinu, je aj hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. „Klient si tak chráni riziko straty zloženej zálohy na nehnuteľnosť, ktorú si nakoniec nemôže dovoliť, lebo banka schváli nižšiu hypotéku, ako by klient na kúpu potreboval. Klient teda vie svoje maximum skôr, ako si vyberie nehnuteľnosť. V tom rozmedzí sa potom pohybuje pri výbere,“ vysvetlil Vacho.

Nových žiadateľov je menej

Nových žiadateľov o hypotéku je menej. Naopak, pribúda tých, ktorí prípravu na hypotéku riešia z hľadiska príjmov a konsolidácie záväzkov niekoľko mesiacov dopredu či bez výberu kúpy konkrétnej nehnuteľnosti. U ostatných žiadateľov podľa odborníka najviac rezonujú témy dĺžky splatnosti hypoték a dĺžka fixácie.

„Nepredpokladám návrat k zníženiu na úroveň, aká bola v roku 2021. Výška sadzieb jednotlivých fixácií je niekedy identická. Zmysel má rozhodovanie sa až v momente, keď sa nájde to najvýhodnejšie riešenie pre klienta. Je potrebné vyhodnocovať výhodnosť z pohľadu fixácie na identické obdobie, aby sa zistilo, aký je rozdiel v preplatení pri odlišných fixáciách,“ doplnil Vacho.

Meniace sa podmienky hypoték nútia Slovákov každý krok ich smerom strategicky premyslieť. Jednou z možností je nízku úrokovú sadzbu predchádzajúceho obdobia finančne zhodnocovať. „Ďalšou možnosťou je pre novší úver využiť legislatívnu možnosť 20 percent mimoriadnej splátky bez sankčného poplatku. Banky si však rozdielne nastavujú podmienky mimoriadnej splátky,“ uviedol Vacho.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika