Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nezamestnanosť v júni mierne vzrástla. Podľa analytika k zásadným poklesom už nedôjde

Nárast ovplyvnil najmä zvýšený počet absolventov VŠ.

Nezamestnanosť v júni mierne vzrástla. Podľa analytika k zásadným poklesom už nedôjde
Na archívnej fotografii si muž prezerá vzorové tlačivo žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Foto: TASR

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je hlavný ukazovateľ nezamestnanosti, vzrástol v júni po štyroch mesiacoch poklesu z 3,9 % na úroveň 3,92 %.

Miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla v júni o 0,2 % na 5,12 %. Vo štvrtok (20. 7.) o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Celkovo je na Slovensku 172 233 uchádzačov o zamestnanie, v máji tohto roka ich bolo 171 724. Hlavný dôvod nárastu nezamestnanosti predstavuje podľa ÚPSVR zvýšený počet absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

Kým v máji bolo v evidencii 2 116 ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najneskôr pred dvoma rokmi, v júni to bolo 5 500 osôb.

Graf vývoja nezamestnanosti.
Graf vývoja nezamestnanosti.Foto: ÚPSVR

„Takmer 3 500 mladých ľudí pribudlo na úradoch práce, no v sumári nám na konci júna medzimesačne pribudlo v evidencii iba 509 osôb. To znamená, že množstvo ľudí vrátane starších ako 50 rokov či dlhodobo nezamestnaných si v júni našlo prácu. Popri tom opäť mierne narástol počet voľných pracovných miest,“ priblížil štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

K zásadnému poklesu už nedôjde, tvrdí analytik

ÚPSVR evidovalo v júni najviac tohtoročných absolventov z Univerzity Komenského, a to 759. Najviac uchádzačov o zamestnanie absolvovalo vzdelávanie v odboroch z kategórie ekonomické vedy, nelekárske zdravotnícke vedy a lekárske vedy.

Podiel ľudí bez práce vo veku nad 50 rokov v júni klesol z januárových 53 284 osôb na 50 275 ľudí. Úrovne nezamestnanosti dosahujú podľa analytika Inštitútu sociálnej politiky Matěja Bělína historicky najnižšie hodnoty, preto už nedôjde k zásadnému poklesu. V júni 2022 bolo 187 122 evidovaných uchádzačov o zamestnanie.

V januári evidovalo ÚPSVR ukazovateľ PDU nad úrovňou desať percent v šiestich okresoch. A to v Rimavskej Sobote (13,79 %), Revúcej (11,59 %), Kežmarku (11,32 %), Vranove nad Topľou (10,6 %), Rožňave (10,3 %) a Medzilaborciach (10,08 %). V júni sa PDU prvýkrát v tomto roku vo všetkých okresoch Slovenska ustálil pod hranicou desať percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika