Na hlavný obsah

Plamene zasiahli aj juh Chorvátska, horí len pár kilometrov od starobylého mesta Dubrovník

Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav.

Hasiči bojovali v utorok (25. 7.) večer s prírodnými požiarmi v oblasti južne od chorvátskeho Dubrovníka na pobreží Jadranského mora. Vyslaniu hasiacich lietadiel však bránil silný vietor. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Hurikánový južný vietor, ktorý fúka v Dubrovnícko-Neretvianskej župe, poháňa šírenie požiaru na otvorenom priestranstve v oblasti letoviska Dubrovnik Plat,“ uviedol na svojej webovej stránke chorvátsky protipožiarny zbor (HVZ).

Oblasť zasiahnutá požiarom sa nachádza len 12 kilometrov od starobylého mesta Dubrovník, jednej z hlavných turistických destinácií v Chorvátsku. Mesto je známe pre svoje unikátne historické jadro.

S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny. Dve hasiace lietadlá Canadair, ktoré im mali pomáhať, sa pre silný vietor museli vrátiť, informoval HVZ. „V týchto chvíľach nie sú budovy ohrozené,“ dodal.

Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.

Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.

V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.

Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty.

Okrem požiarov a horúčav potrápia Chorvátsko v najbližších dňoch aj prehánky a búrky. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na webe varuje, že počasie v Chorvátsku môže byť v najbližších dňoch premenlivé a veľmi nestabilné.

Nestabilné počasie môže sprevádzať aj silný vietor. „Sledujte predpovede počasia a výstrahy chorvátskeho hydrometeorologického ústavu, aby bolo možné včas prijať potrebné ochranné opatrenia,“ pripomína rezort.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet