Na hlavný obsah

Sicília v plameňoch: Horí archeologické nálezisko, evidujú obete a stovky ľudí sa otrávili dymom

V okolí Palerma našli obhorené telá dvoch ľudí.

Sicília v plameňoch: Horí archeologické nálezisko, evidujú obete a stovky ľudí sa otrávili dymom
Rozsiahle lesné požiare v uplynulých dňoch zasiahli aj taliansky ostrov Sicília. Foto: TASR/AP

Rozsiahle lesné požiare v uplynulých dňoch zasiahli aj taliansky ostrov Sicília. Situácia je najhoršia v okolí Palerma, kde v blízkej obci našli obhorené telá dvoch ľudí. Informovali o tom agentúra ANSA a denník La Repubblica.

Telesné pozostatky nájdené v obci Cinisi patria podľa obhliadajúcich lekárov mužovi a žene vo veku 75 a 77 rokov. Hasiči dodali, že zhorený dom, v ktorom obete našli, bol vo veľmi zlom stave.

Oheň zneprístupnil aj množstvo ciest. Z toho dôvodu sa záchranným zložkám nepodarilo dostať sa na niektoré miesta včas. Podľa spolupracovníčky RTVS v Taliansku Kataríny Antenozio na to mala doplatiť staršia žena, ktorá zomrela po tom, ako sa k nej pre požiare nedostala záchranka.

Informácie o požiaroch v Taliansku pre reláciu Aktuality :24 priniesla spolupracovníčka RTVS Katarína Antenozio:

Jeden z pracovníkov lesnej stráže utrpel pri hasení požiarov vážne popáleniny. V dôsledku zranení ho museli hospitalizovať na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Pri Palerme horí aj archeologické nálezisko Segesta, v ktorom sa nachádzajú niektoré zo sicílskych najvzácnejších starovekých budov. Plamene údajne pohltili aj dórsky chrám z piateho storočia pred naším letopočtom.

Niektoré požiare v regióne sa podarilo dostať pod kontrolu alebo uhasiť. Musia ich však monitorovať, nakoľko hrozí, že ich vietor opäť rozdúcha. Úrady varovali obyvateľov, aby nevychádzali z domovov pre vysokú koncentráciu dymu v ovzduší. Antenozio dodala, že len v utorok (26. 7.) zaznamenali viac ako 300 prípadov intoxikácie.

Požiare vypukli aj v Kalábrii, kde si vyžiadali aj prvú obeť. Pre svoj vek a zdravotný stav pred plameňmi nedokázal uniknúť 90-ročný muž.

Turistov evakuujú

Lesný požiar horí aj blízko Catanie na východe Sicílie. Starostka Aci Cateny, jednej z priľahlých obcí, vyzvala na intervenciu za pomoci hasiacich lietadiel typu Canadair. Situáciu na sociálnych sieťach opísala ako „dramatickú“ a miestnych obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von.

Mnohé oblasti sú aktuálne bez elektrického prúdu, Catania aj bez pitnej vody. V dôsledku požiarov museli evakuovať turistov a dovolenkárov z viacerých prímorských letovísk. Ide napríklad o vyhľadávanú pláž San Vito Lo Capo na západe Sicílie či Mondello na severe ostrova.

Situácia s požiarmi zasiahla aj miestne letiská. Letisko v Palerme muselo v utorok (25. 7.) dopoludnia čiastočne prerušiť prevádzku v dôsledku ohňa, ktorý sa rozhorel v jeho blízkosti.

Naopak, letisko Fontanarossa v Catanii, ktoré bolo najskôr uzatvorené a následne fungovalo v obmedzenom režime po požiari, ktorý pred niekoľkými dňami vypukol v príletovej hale, sa budúci týždeň vráti k štandardnej prevádzke.

V pondelok (24. 7.) popoludní v Catanii namerali 47,6 stupňov Celzia. Agentúra AP pripomína, že doterajší európsky teplotný rekord namerali tiež na Sicílii – v roku 2021 sa teplota v meste Syrakúzy vyšplhala až na 48,8 stupňa Celzia.

Výrazná zmena počasia sa v Taliansku neočakáva. I keď na juhu krajiny teploty klesli, výraznejšie ochladenie sa očakáva až vo štvrtok (27. 7.). Stále pritom pôjde o hodnoty okolo 30 stupňov. Výrazné dažde v predpovediach počasia stále nefigurujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet