Na hlavný obsah

Po Brhelových zdravotných problémoch opäť pokračovalo pojednávanie v kauze Mýtnik, vypovedal znalec

Okrem Brhela a jeho syna obžalovali ďalšie štyri osoby.

Po Brhelových zdravotných problémoch opäť pokračovalo pojednávanie v kauze Mýtnik, vypovedal znalec
Obžalovaný Jozef Brhel na súde. Foto: TASR/Ján Krošlák

Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik pokračovalo vo štvrtok (20. 7.) na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) vypočutím znalca. Uviedol napríklad aj rozdiely v cenách informačných systémov. V prípade sú okrem iných obžalovaní aj Jozef Brhel so svojím synom, ktorí boli na pojednávaní prítomní.

Od začiatku mal slovo znalec z oblasti elektrotechniky Jiří Jelínek z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Podľa jeho slov trvá na znaleckom posudku, ktorý má vyše sto strán.

Povedal, že v ňom hodnotil informačné systémy, ktoré sa dodávali verejnej správe a je pre ne spor. Spresnil, že jeden z nich dodali štátu za vyše 21 miliónov eur. Jelínek však vo štvrtok podotkol, že jeho hodnota môže byť približne 3,5 milióna eur.

Obhajoba však mala k poznatkom znalca počas jeho výpovede viackrát otázky. Dokazovanie sa jej nepozdávalo a pre posudok opakovane kládli otázky. Brhelov obhajca Michal Mandzák povedal, že preň zvažuje podať na znalca trestné oznámenie.

Jelínek objasnil, že rozdiely v cenách boli pri všetkých dodaných informačných systémov. Zdôraznil, že namiesto 53 miliónov eur, ktoré fakturovali, mala byť faktúra na sumu vyše osem miliónov eur.

Poznamenal, že na hodnotenie používal metódu, ktorá bežne nie je na trhu. „Tento deň dokazovania znalca, my ako obhajoba považujeme za vrchol absurdity,“ vyhlásil Jozef Brhel mladší.

Brhela hospitalizovali, súd odročili

Prípad, v ktorom obžalovali Brhela spolu so jeho synom, pokračoval v Banskej Bystrici takmer po mesiaci. Hlavné pojednávanie musel senát ŠTS koncom júna odročiť. Dôvodom bola neprítomnosť obžalovaného podnikateľa Brhela staršieho, ktorého pred pojednávaním hospitalizovali.

Vypovedať mal aj exminister financií a guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. „Prišiel som vypovedať, nemohol som vypovedať,“ zhrnul v júni pri odchode z ŠTS. Ten stanovil nový termín jeho výpovede na piatok (21. 7.)

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku. V jednom skutku ustálili škodu prevyšujúcu sumu 45 miliónov eur.

Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb – Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel mladší, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, Martin Bahleda, Milan Grega a Miroslav Slahučka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko