Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Protesty proti plánovanej reforme súdnictva v Izraeli opäť nabrali na sile

A to pred dôležitým hlasovaním v parlamente.

Protesty proti plánovanej reforme súdnictva v Izraeli opäť nabrali na sile
Na ilustračnej snímke protest v izraelskom meste Tel Aviv. Foto: TASR/AP

Protesty proti plánovanej reforme súdnictva v Izraeli v sobotu (8. 7.) opäť nabrali na sile pred dôležitým hlasovaním v parlamente. Informovala o tom agentúra DPA.

V Tel Avive vyšlo podľa izraelských médií do ulíc 140-tisíc ľudí, aby protestovali proti plánom pravicovej vlády premiéra Benjamina Netanjahua. Podľa organizátorov pritom demonštrovalo až 180-tisíc ľudí. Desiatky tisíc Izraelčanov protestovali v sobotu aj v iných častiach krajiny.

Celoštátne protesty vypukli v Izraeli v januári, keď vláda oznámila reformu súdnictva. Vláda v rámci nej plánovala obmedziť niektoré právomoci najvyššieho súdu a dať vládnucej koalícii rozhodujúce slovo pri výbere sudcov, uvádza agentúra Reuters.

Protesty oslabli v marci, keď Netanjahu pod tlakom verejnosti reformu pozastavil, aby o nej rokoval s opozičnými strany a dosiahol tak širšiu dohodu. V júni Netanjahu predstavil o niečo miernejšiu podobu reformy, ktorá však podľa kritikov stále dáva vláde príliš veľkú moc nad súdmi a ohrozuje demokraciu.

V pondelok (10. 7.) má izraelský parlament hlasovať v prvom čítaní o časti reformy súdnictva. Celkovo sú potrebné tri čítania, aby bol návrh zákona prijatý. Keďže Netanjahuova vláda má v parlamente väčšinu, očakáva sa, že táto časť reformy bude prijatá do konca júla. Po celom Izraeli sa tak plánuju ďalšie protesty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet