Na hlavný obsah

Putin súhlasil s predĺžením obilnej dohody, tvrdí Erdogan

Dohodu podpísali vlani v lete.

Putin súhlasil s predĺžením obilnej dohody, tvrdí Erdogan
Na ilustračnej snímke obilie. Foto: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s predĺžením platnosti čiernomorskej obilnej dohody, ktorá vyprší začiatkom budúceho týždňa, uviedol v piatok (14. 7.) turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informuje o tom agentúra AFP.

Erdogan reportérom povedal, že hovoril s Putinom o tejto kľúčovej dohode umožňujúcej vývoz ukrajinského obilia v záujme zmiernenia globálnej potravinovej krízy.

Dohodu podpísali vlani v lete za asistencie Turecka a OSN. Niekoľkokrát ju predĺžili a jej platnosť má teraz vypršať v pondelok 17. júla. Putin však pohrozil, že v dôsledku prekážok pre ruský export ju nepredĺži.

„Pripravujeme sa privítať v auguste Putina a súhlasíme s predĺžením platnosti čiernomorského obilného koridoru,“ potvrdil turecký prezident.

Generálny tajomník OSN António Guterres tento týždeň Putinovi poslal list s výzvou na predĺženie dohody, pripomína AFP. Podporil v ňom odstránenie prekážok pre vývoz ruských hnojív. Na tieto prekážky sa Moskva dlhodobo sťažuje. Erdogan v piatok vyjadril nádej, že aj tento list presvedčí ruské vedenie na predĺženie obilnej dohody.

Dohoda, ktorú pomohol sprostredkovať turecký prezident, umožnila Ukrajine prepraviť viac než 32 miliónov ton obilia cez koridor v Čiernom mori. Veľká časť tohto obilia išla do rozvojových krajín v Afrike či na Blízkom východe. Nepredĺženie dohody by mohlo viesť k ešte prudšiemu nárastu globálnych cien potravín než teraz, upozorňuje AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet