Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Rusku schválili zákon zakazujúci zmenu pohlavia. Nemôžu sa vykonávať operácie ani zmeny v dokladoch

Zákon ešte musí podpísať prezident Vladimir Putin.

V Rusku schválili zákon zakazujúci zmenu pohlavia. Nemôžu sa vykonávať operácie ani zmeny v dokladoch
Na archívnej snímke ruskí policajti zatýkajú aktivistov za práva LGBT+ komunity v Moskve. Foto: TASR/AP

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, prijala v piatok (14. 7.) jednohlasne nový zákon, ktorý zakazuje v Rusku zmenu pohlavia. Informovala o tom agentúra AFP. „Štátna duma zakázala zmenu pohlavia v Rusku. Príslušné legislatívne zmeny, ktoré inicioval predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin a poslanci všetkých frakcií, boli v konečnej podobe jednohlasne prijaté,“ uvádza sa vo vyhlásení dumy.

Zákon podľa informácií zverejnených na webovej stránky dolnej komory ruského parlamentu zakazuje vykonávanie operácií i medikamentóznu liečbu na zmenu pohlavia. Rovnako aj zmenu pohlavia v dokladoch. „Toto rozhodnutie ochráni našich občanov a deti,“ uviedol Volodin v samostatnom vyhlásení na sociálnej sieti Telegram.

Duma dodala, že nový zákon bude mať pre transrodové osoby v Rusku rozsiahle následky. „Občania, ktorí už zmenou pohlavia prešli, budú mať zakázané adoptovať si deti a ich manželstvá budú anulované,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Nový zákon musí ešte pred vstupom do platnosti schváliť horná komora ruského parlamentu, Rada Federácie. Následne ho musí podpísať prezident Vladimir Putin. Tieto kroky sú však podľa AFP len formalitou vzhľadom na lojalitu ruských poslancov ku Kremľu.

Konzervatívne ladené opatrenia

Od začiatku invázie na Ukrajinu prijalo Rusko viacero konzervatívne ladených opatrení mierených predovšetkým proti LGBT+ komunite. Moskva sa tak snaží zasiahnuť proti správaniu, ktoré vníma ako deviantné a ovplyvnené Západom.

Ruská Federálna bezpečnostná služba tento týždeň oznámila, že zadržala transrodového muža a aktivistu za práva LGBT+ komunity pre podozrenie z vlastizrady. Údajne darovával peniaze na podporu ukrajinskej armády.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet