Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Škody na majetkoch a záplavy: Východom sa prehnali silné búrky, Bardejov a Sobrance vyhlásili mimoriadnu situáciu

Búrky sprevádzal silný vietor, zrážky aj krúpy.

Škody na majetkoch a záplavy: Východom sa prehnali silné búrky, Bardejov a Sobrance vyhlásili mimoriadnu situáciu
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Silný vietor a krúpy v Závadke v okrese Michalovce poškodili v stredu (19. 7.) popoludní podľa prvotných odhadov takmer tretinu domov. Uviedla to starostka obce Jana Dziaková s tým, že v obci padali krúpy veľké takmer ako tenisové loptičky.

„Zničené sú hlavne staršie domčeky, ktoré mali eternitovú krytinu. Strechy, výplne na oknách, autá, ktoré neboli v garáži, stromy,“ povedala.

Búrkam sa venovala aj redakcia Správ RTVS:

Podľa nej sú vzniknuté škody veľké. „Bolo to krátke, ale intenzívne. Ono to vyzeralo ako keby prišlo tornádo s veľkými krúpami,“ dodala.

Najintenzívnejšia búrka bola v okresoch Michalovce a Vranov nad Topľou, kde sa vyskytla supercela. Nebezpečný silný vietor lámal stromy a strhával strechy domov.

Prívalové dažde zaplavili obce Soľ či Sedliska. Situácia na východe Slovenska je vážna a odborníci pripomínajú, že sú dokonca vhodné podmienky aj pre vznik tornád.

Množstvo výjazdov v súvislosti s výčinmi počasia evidovali hasiči v okresoch Michalovce a Sobrance. Uviedla to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jana Matis Libová.

„Výjazdy sa týkajú spadnutých stromov, strhnutých striech, zatopených priestorov a podobne,“ uviedla s tým, že strhnutú strechu rodinného domu evidujú napríklad v Závadke v okrese Michalovce, v obci Záhor v okrese Sobrance, ale aj v Strážskom.

Mimoriadna situácia v Bardejove a v okrese Sobrance

Intenzívna búrka spôsobila škody aj v bardejovskom okrese. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo samotné mesto Bardejov, kde strhlo strechu na futbalovom štadióne. V Zborove zaplavilo cestu aj rodinné domy. Obec vyhlásila tretí povodňový stupeň.

„Vytopilo viacero ulíc, prakticky v celej obci, rodinných domov, pivníc, dvorov, aj verejné priestranstvo, strhlo aj niekoľko stromov, vedenie elektrické. Chvalabohu nie sú škody na životoch ani na zdraví obyvateľstva, ale budú asi škody na súkromnom majetku a verejný teraz neviem vyčísliť,“ uviedol starosta Zborova Ján Šurkala.

Pred 21. hodinou vyhlásil mimoriadnu situáciu aj okresný úrad Sobrance. Dôvodom sú škody vo viacerých obciach, ktoré spôsobila silná búrka. Uviedol to prednosta úradu Marián Škirda.

„Momentálne zasadá krízový štáb. Snažíme sa pomôcť postihnutým obciam, ktorými sa prehnala búrka spojená s veternou smršťou a krupobitím,“ povedal s tým, že výčiny počasia poškodili hlavne strechy domov, fasády, okná či autá.

Medzi obcami, kde evidujú väčšie škody, sú podľa jeho slov napríklad Veľké Revištia, Blatné Remety, Blatné Revištia, Bunkovce, Svätuš, Záhor, Tašuľa či Blatná Polianka. „Zatiaľ vieme o tých obciach, ktoré nám dali vedieť. Situácia nie je dobrá. Sťažuje to aj počasie, keďže opäť začalo pršať,“ dodal.

Ako uviedla starostka obce Veľké Revištia Zuzana Boháčiková, evidujú okolo 20 striech, ktoré je rýchlo potrebné prekryť. „Riešime, čo sa dá. Povolali sme aj hasičov z iných obcí. Padali tu krúpy veľké asi ako golfové loptičky. Niektorí ľudia majú aj porozbíjané okná,“ dodala.

Priamo v Sobranciach podľa primátora Jána Sklára zatiaľ veľké škody nezaznamenali.

Nepriechodné Strážske

Búrka so silným nárazovým vetrom spôsobila v stredu popoludní škody aj v Strážskom v okrese Michalovce. Ako informoval primátor Patrik Magdoško, mesto bolo v dôsledku výčinov počasia dočasne nepriechodné.

Vietor lámal stromy, vyvracal stĺpy elektrického vedenia či strhával strechy. „Prívalový dážď, no najmä silný nárazový vietor nám z gaštanovej aleje narobil gaštanové triesky,“ uviedol.

V meste je aktuálne množstvo hasičskej techniky, ktorá pomáha s odstraňovaním škôd. Hasiči tiež podľa jeho slov vyslobodzovali ženu po tom, ako strom spadol do takej časti domu, že sa z neho nevedela dostať. „Ale zranenie, chvalabohu, neevidujeme žiadne,“ dodal.

Podľa primátora spôsobil škody najmä nárazový vietor. „Oprel sa, na sekundu ustal a potom opäť. Žijem tu 46 rokov a takéto niečo som ešte nezažil. Pýtal som sa aj starších občanov a na takúto búrku si nepamätajú,“ doplnil s tým, že krúpy mesto obišli.

Jeden z obyvateľov Strážskeho povedal, že vietor mu na záhrade atypicky zničil strom. „Orech nezlomilo na polovicu, ale akoby ho dookola orezalo – osekalo,“ priblížil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny