Na hlavný obsah

Zelenskyj rokoval s českým premiérom. Naši susedia pošlú na Ukrajinu útočné helikoptéry aj muníciu

Fiala oznámil veľkú pomoc pre Ukrajinu.

Zelenskyj rokoval s českým premiérom. Naši susedia pošlú na Ukrajinu útočné helikoptéry aj muníciu
Český premiér Petr Fiala privítal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Prahe. Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Česká republika Ukrajine daruje ďalšie útočné helikoptéry a státisíce kusov munície pre zbrane veľkého kalibru. Bude sa tiež podieľať na výcviku ukrajinských pilotov na lietadlá F16. Po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to uviedol český premiér Petr Fiala.

Aby mohol výcvik pilotov prebiehať aj priamo na Ukrajine, Česko jej poskytne letecké simulátory.

Fiala zároveň pripomenul, že ČR od začiatku vojny na Ukrajinu poslala 676 kusov ťažkej techniky a milióny kusov munície. Táto pomoc bude podľa jeho slov naďalej pokračovať. „Je obdivuhodné, ako statočne sa Ukrajina bráni barbarskému útoku Ruska. Som rád, že tejto statočnej obrane pomáhajú aj dodávky českej pomoci,“ dodal Fiala.

So Zelenským podľa jeho slov hovorili o konkrétnych projektoch spolupráce a zástupcovia príslušných ministerstiev podpísali aj rámcové memorandum o spolupráci v obrannom priemysle.

Fiala tiež zdôraznil, že ČR sa intenzívne zapojí do povojnovej obnovy Ukrajiny. „Nikto nevie, kedy vojna skončí. Ale som si istý, že sila a statočnosť ukrajinského ľudu nakoniec ruského agresora porazí,“ vyhlásil český premiér.

Poradca pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar vo štvrtok (6. 7.) vo vysielaní ČT24 uviedol, že by do konca roka mohla Česko navštíviť aj delegácia ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa s kľúčovými ministrami. Dôvodom je podľa neho najmä to, že ČR má záujem o veľké zákazky pri povojnovej obnove Ukrajiny. Ako príklad uviedol obnovu železnice a metra v Kyjeve a v Charkove.

Ukrajinský prezident pricestoval do Prahy vo štvrtok večer. Ihneď po prílete zamieril na Pražský hrad, kde ho privítal prezident Petr Pavel. V piatok ho ešte čaká stretnutie s predsedami oboch komôr parlamentu Milošom Vystrčilom a Markétou Pekarovou Adamovou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet