Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zomrel svetoznámy spisovateľ Milan Kundera, mal 94 rokov

Autora preslávila kultová kniha Neznesiteľná ľahkosť bytia.

Zomrel svetoznámy spisovateľ Milan Kundera, mal 94 rokov
Česko-francúzsky spisovatel a básnik Milan Kundera. Foto: ČTK/Gallimard

Vo veku 94 rokov zomrel svetoznámy česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera. Napísal kultový román Neznesiteľná ľahkosť bytia, ale aj mnoho ďalších románov, poviedok a esejí. Slávu dosiahli aj romány Žart či Nesmrteľnosť.

Bol najprekladanejším autorom českého pôvodu a patril medzi najslávnejších českých rodákov v zahraničí. O Kunderovi sa opakovane hovorilo ako o možnom kandidátovi na Nobelovu cenu za literatúru.

Rodák z Brna žil od roku 1975 vo francúzskom exile, v roku 1979 ho zbavili československého štátneho občianstva. České občianstvo mu vrátili až v roku 2019. Od 80. rokov minulého storočia písal Kundera svoje diela vo francúzštine. K českej kultúre sa však hlásil.

Narodil sa v roku 1929. Patril ku generácii, ktorá vstúpila do literárneho života krátko po komunistickom prevrate v roku 1948. Od polovice 50. rokov do začiatku 60. rokov bol prorežimným autorom a členom komunistickej strany.

Po roku 1968 sa ocitol v nemilosti normalizačných orgánov, a preto sa spolu s manželkou rozhodol pre emigráciu. Po roku 1989 sa do vlasti nevrátil a zostal vo Francúzsku. Niektoré udalosti z jeho života dodnes úplne neobjasnili, pretože neposkytoval rozhovory a o minulosti mlčal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet