Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Britskí vedci začali vyvíjať vakcíny ako poistku pre možnú budúcu pandémiu „ochorenia X“

Označenie zastrešuje viacero potenciálnych ochorení.

Britskí vedci začali vyvíjať vakcíny ako poistku pre možnú budúcu pandémiu „ochorenia X“
Na ilustračnej snímke injekčná striekačka. Foto: TASR/DPA

Britskí vedci začali vyvíjať vakcíny ako poistku proti novej pandémii, ktorú by mohlo vyvolať neznáme „ochorenie X“. Podľa news.sky.com na prácach vo vládnom vysoko zabezpečenom laboratórnom komplexe Porton Down vo Wiltshire sa podieľa tím vyše 200 vedcov.

Zostavili zoznam hrozieb zvieracích vírusov, ktoré vedia infikovať ľudí a v budúcnosti by sa mohli rýchlo šíriť po celom svete. Nie je známe, ktorý z nich by mohol „preraziť“ a spustiť ďalšiu pandémiu. Preto sa označuje iba ako „ochorenie X“.

Vedci v centre sa podieľajú na monitorovaní niekoľkých vysoko rizikových patogénov. Okrem iných monitorujú patogén vtáčej chrípky, opičích kiahní a hantavírusu, ktorý šíria hlodavce.

„To, o čo sa tu snažíme, je zabezpečiť, aby sme sa pripravili tak, že ak budeme mať nové ochorenie X, nový patogén, dopredu sme urobili toľko, koľko bolo možné. Dúfame, že tomu (pandémii) dokážeme zabrániť, ale ak to nedokážeme a budeme musieť reagovať, potom sme už začali vyvíjať vakcíny a terapeutiká,“ uviedla šéfka britského úradu pre zdravotnú bezpečnosť Jenny Harries.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet