Na hlavný obsah

Bývalého pakistanského premiéra odsúdili za úplatkárstvo

Dostal aj zákaz vykonávať politickú činnosť.

Bývalého pakistanského premiéra odsúdili za úplatkárstvo
Odsúdený pakistanský expremiér Imran Chán. Foto: TASR/AP

Bývalého pakistanského premiéra a opozičného vodcu Imrana Chána uznali za vinného v procese týkajúcom sa úplatkárstva a odsúdili ho na tri roky väzenia, oznámila v sobotu (5. 8.) pakistanská štátna televízia. Informuje agentúra AFP.

Chán na pojednávaní prítomný nebol. Vynesením rozsudku zároveň nariadili aj jeho zatknutie, potvrdili pre DPA predstavitelia jeho strany Pakistanské hnutie pre spravodlivosť (PTI). Policajné jednotky ho zatkli v sobotu v jeho rezidencii v meste Láhaur na východe krajiny.

Sedemdesiatročný bývalý svetoznámy hráč kriketu nemôže na základe verdiktu ani vykonávať žiadnu politickú činnosť v období nasledujúcich piatich rokov.

Pakistanský expremiér čelí od apríla minulého roka, keď prišiel o svoju funkciu, viac než 150 obvineniam v prípadoch, ktoré sám označil za politicky motivované.

Tím jeho obhajcov uviedol, že proti verdiktu okamžité podá odvolanie. „Je dôležité spomenúť, že neposkytli žiadnu šancu predviesť svedkov, ani nevyhradili čas na zhromaždenie argumentov,“ povedal jeden z členov tímu.

Konkrétny prípad, v ktorom ho odsúdili, sa týkal zatajovania výnosov zo štátnych darov, ktoré dostal v čase svojho úradovania (od roku 2018 do roku 2020). Išlo pritom okrem iného o diamanty, vzácne hodiny či pozlátený samopal AK-47, ktoré dostal od krajín Perzského zálivu.

Chán, ktorý je aktuálne lídrom opozície, prišiel o premiérsky úrad vlani v apríli. Po troch rokoch stagnácie ekonomiky, vysokej inflácie a oslabenia miestnej meny, keď mu parlament vyslovil nedôveru.

Chán tvrdil, že jeho zosadenie bolo nezákonné a žiadal predčasné voľby. Vláda jeho nástupcu Šáhbáza Šarífa však uviedla, že voľby sa budú konať v plánovanom termíne, ktorý pripadá na jeseň tohto roku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet