Na hlavný obsah

Jeden typ nabíjačky pre všetky zariadenia, vláda schválila novelu nariadenia

Všetky budú používať konektor USB-C.

Jeden typ nabíjačky pre všetky zariadenia, vláda schválila novelu nariadenia
Na snímke je kábel s napájaním USB-C. Foto: Unsplash

Nové mobilné telefóny, tablety či digitálne fotoaparáty budú mať výhradne nabíjacie konektory typu USB-C. Vyplýva to z novely nariadenia o sprístupňovaní rádiových zariadení na trhu, ktorú v stredu (9. 8.) schválila vláda. Nariadenie nadobudne účinnosť 28. decembra tohto roka. To neplatí pre laptopy, ktoré sa novým pravidlám musia prispôsobiť do 28. apríla 2026.

Dôvodom úpravy nariadenia je podľa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR najmä prevzatie ustanovení týkajúcich sa vybraných rádiových zariadení uvedených v smernici EÚ.

„Používanie spoločných nabíjacích zariadení pre rôzne typy rádiových zariadení bude viesť k celkovému zvýšeniu pohodlia spotrebiteľov a zníženiu množstva elektronického odpadu, ktorý vzniká z elektrických a elektronických zariadení,“ uviedol úrad.

Novela nariadenia tiež ustanovuje požiadavky na spoločné nabíjacie rozhranie. Ďalej na spoločný komunikačný protokol nabíjania, možnosti dodania rádiového zariadenia koncovému užívateľovi bez nabíjačky, požiadavky na označovanie nabíjacieho zariadenia a informácie poskytované spotrebiteľom.

Okrem mobilných telefónov, fotoaparátov a laptopov sa týka aj nabíjacích slúchadiel ručných konzol pre videohry, prenosných reproduktorov, elektronických čítačiek, klávesníc či myší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko