Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Juh Portugalska sužuje lesný požiar, priblížil sa aj k vyhľadávanej turistickej destinácii

Evakuovali vyše tisíc ľudí, zasiahli stovky hasičov.

Juh Portugalska sužuje lesný požiar, priblížil sa aj k vyhľadávanej turistickej destinácii
Požiar na juhu Portugalska. Foto: TASR/AP

Stovky hasičov v utorok (8. 8.) zasahovali pri lesnom požiari na juhu Portugalska, ktorý zničil tisíce hektárov lesa. Miestne úrade preventívne evakuovali približne 1 400 ľudí. Vyplýva to zo správy agentúry Reuters.

Lesný požiar vypukol v obci Odemira v regióne Alentejo v sobotu (6. 8.). Odvtedy sa rozšíril a priblížil k regiónu Algarve na juhu krajiny, ktorý je vyhľadávanou turistickou destináciou.

Požiar, ktorý zničil už približne 6 700 hektárov lesa, sa v súčasnosti snaží dostať pod kontrolu viac 800 hasičov. Hasenie však komplikujú horúčavy a silný vietor. Situácia je podľa starostu Odemiry Héldera Guerreira kritická a zložitá. Veliteľ miestneho úradu civilnej ochrany José Ribeiro uviedol, že hasiči majú pred sebou „veľa práce“.

Úrady z dôvodu požiaru preventívne evakuovali 19 menších obcí, štyri turistické ubytovacie zariadenia a kemping. Plamene spôsobujú blokády aj niektorých cestných komunikáciách.

Približne 300 hasičov, 88 kusov techniky a dve lietadlá v pondelok zasahovali pri lesnom požiari v okolí mesta Ourém v strednej časti Portugalska, píše na svojej webovej stránke denník El País. Dvaja hasiči tam utrpeli zranenia.

Situáciu komplikujú vysoké teploty

Portugalsko je jednou z viacerých európskych krajín, ktoré toto leto v čase vrcholu turistickej sezóny sužujú rekordné horúčavy. Pre tri portugalské okresy platí v utorok výstraha pred extrémnymi horúčavami a v meste Castelo Branco v strednej časti Portugalska môžu teploty dosiahnuť 41 stupňov Celzia.

V súvislosti s vlnou horúčav miestne úrady upozornili na zvýšené riziko vzniku lesných požiarov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet