Na hlavný obsah

Proces s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Arpášom sa skomplikoval, rozsudok stále nepadol

Hlavné pojednávanie odročili na október.

Proces s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Arpášom sa skomplikoval, rozsudok stále nepadol
Na snímke vpravo Ľubomír Arpáš. Foto: TASR/Ján Krošlák

Proces s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírom Arpášom a ďalšími dvoma obžalovanými sa na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, skomplikoval.

Napriek tomu, že už predtým odzneli záverečné reči a v stredu (9. 8.) sa malo vykonať iba právo posledného slova, prípadne vyhlásiť rozsudok, nestalo sa tak. Senát ŠTS hlavné pojednávanie musel odročiť na 3. októbra.

Dôvodom je to, že spoluobžalovanému advokátovi Františkovi Polákovi odmietla pošta vydať úradnú zásielku zo súdu, keďže bol na nej uvedený zlý dátum narodenia.

„Nebolo mu riadne doručené predvolanie, nebol upovedomený o konaní hlavného pojednávania, nedal ani súhlas na konanie v neprítomnosti, hoci v minulosti tak urobil. Neboli splnené zákonné podmienky na vykonanie pojednávania,“ konštatoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.

Pojednávanie monitoroval aj redaktor RTVS Andrej Bálint:

Hrozia im vysoké tresty

Obžalovaným Repa navrhoval tresty odňatia slobody v rozmedzí 20 až 22 rokov, najvyšší pre exšéfa kontrarozviedky SIS. „Mám za to, že chyba sa stala na strane súdu pri doručovaní. Nedošlo k žiadnym prieťahom na strane obhajcov ani obžalovaných,“ zdôraznil Ondrej Urban, obhajca Arpáša. Ten dostal v júli od súdu pokutu 1 500 eur, voči ktorej podal asi 11-stranovú sťažnosť.

„Rozhodnutie považujem za nezákonné. Neurobil som žiadnu obštrukciu, vopred som sa ospravedlnil. Stačilo napísať email alebo zavolať do kancelárie a poslal by som iného substitučného advokáta,“ reagoval Urban.

Jeho klient čelí obžalobe z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Obvinili ho v rámci policajnej akcie Babylon. Okrem neho prokurátor obžaloval aj Františka Poláka a Ľubomíra T. Pred súdom vinu popreli.

V roku 2017 mali vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Toho obvinili v inej daňovej trestnej činnosti. Od podnikateľa žiadali úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Poškodená strana si v rámci konania uplatňuje náhradu škody vo výške 1,75 milióna eur.

Proces sa začal v auguste 2021. Vlani v novembri ho senát ŠTS odročil na neurčito, keďže spis išiel pre námietku na Najvyšší súd SR. Hlavné pojednávanie pokračovalo až v júli tohto roka, keď ho tiež museli odročiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko