Naša krajina nedokáže vyčerpať do konca tohto roka približne 400 miliónov z eurofondov. Aby sa rovnaká situácia nezopakovala aj v budúcnosti, hľadali zástupcovia poverenej vlády a samospráv riešenia. Stretli sa na Považí.
Telocvičňa pri základnej škole v obci Košeca neďaleko Ilavy je plná trhlín. Ich veľkosť musia pravidelne monitorovať a zapisovať, pri väčšej odchýlke ju zatvoria. Samospráva sa snaží na obnovu budovy získať niekoľko rokov dotácie, no márne.
„Je v havarijnom stave od roku 2008. Niekoľko žiadostí na riešenie havarijných situácií cez ministerstvo školstva dopadli negatívne, nedostali sme zdroje na opravu,“ priblížil starosta Košece Radomír Brtáň.
Toto je len jeden z konkrétnych príkladov, v akom stave je čerpanie eurofondov na Slovensku. Starostovia nám neraz ukázali plnú kartotéku prípravných projektov, ktoré sa do reálnych výsledkov nepreniesli.
Čerpaniu eurofondov sa v spravodajstve RTVS venovala redaktorka Dominika Kusá:
Hoci sa úradnícka vláda snaží zefektívniť čerpanie eurofondov, už teraz sa vie, že naša krajina príde o desiatky až stovky miliónov eur.
„Čo sme urobili, sme výrazne zrýchlili čerpanie z predchádzajúceho obdobia. Identifikovali sme riziká v objeme 800 miliónov, že by mohlo prepadnúť. Mojím cieľom je, aby to bolo menej ako polovica,“ uviedol premiér Ľudovít Ódor.
Dôvody nečerpania peňazí hľadali zástupcovia vlády a miest a obcí na Považí. Dohodli sa na väčšej spolupráci, zároveň podľa nich treba uľahčiť administratívu a kontrolné procesy. „Je dôležité, aby sme výzvy nepripravovali zo zeleného stola v Bratislave, ale v spolupráci s regiónmi,“ zdôraznil minister investícií Peter Balík.
Či príde k zlepšeniu, preverí až nové programové obdobie. Do roku 2027 máme k dispozícii takmer 13 miliárd eur. Zatiaľ vyhlásili šesť výziev.