Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Za stratou VšZP stojí hlavne nedostatočný rozpočet, tvrdí štátna poisťovňa

Podľa poisťovne nejde pri rozpočte o prekvapivý vývoj.

Za stratou VšZP stojí hlavne nedostatočný rozpočet, tvrdí štátna poisťovňa
Ilustračná snímka - VšZP. Foto: RTVS

Výška straty Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) za prvý polrok tohto roka sa môže porovnávať s výškou straty súkromných zdravotných poisťovní v pomere k veľkosti a náročnosti poistného kmeňa.

Dôvod strát v sektore verejného zdravotného poistenia vidia hlavne v nedostatočnom rozpočtovom krytí potrieb a očakávaní zdravotného sektora v roku 2023. V tlačovej správe na to upozornila manažérka oddelenia komunikácie VšZP Ivana Štefúnová.

„Nejde o prekvapivý vývoj. Informácie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sú korektné. VšZP na problémy vo financovaní zdravotníckeho sektora upozorňuje už od jesene 2022. Vtedy sa predstavil rozpočet verejnej správy pre rok 2023 v oblasti verejného zdravotného poistenia,“ uviedla.

Aj úrad pre dohľad vo svojej správe podľa nej píše o tom, že „riziká, ktoré VšZP identifikovala už v čase prípravy obchodno-finančného plánu na rok 2023, sa zhmotňujú“. Nedostatočný rozpočet sa ukázal vo vykázaných stratách všetkých troch zdravotných poisťovní v prvom polroku tohto roka.

„Napriek tomu si VšZP riadne a včas plní záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v súlade so zákonnými požiadavkami. A to bez akéhokoľvek negatívneho dopadu na zabezpečenie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov,“ uzavrela Štefúnová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko