Na hlavný obsah

Arménski separatisti sa začali sťahovať z Náhorného Karabachu, oznámil azerbajdžanský prezident Alijev

Väčšina ich techniky zničili počas pozemnej ofenzívy.

Arménski separatisti sa začali sťahovať z Náhorného Karabachu, oznámil azerbajdžanský prezident Alijev
Konflikt v Náhornom Karabachu. Foto: TASR/AP

Jednotky Arménskom podporovaných separatistov sa sťahujú z azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, oznámil v stredu (20. 9.) v televíznom prejave k národu azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa Alijeva bola väčšina ich vojenskej techniky zničená počas pozemnej ofenzívy, ktorú Azerbajdžan v Náhornom Karabachu podnikol v priebehu utorka. Tzv. „protiteroristická operácia“ mala podľa Baku za cieľ „obnovenie ústavného poriadku“ v tomto prevažne Arménmi obývanom regióne.

„Ilegálne arménske jednotky začali s procesom sťahovania sa zo svojich pozícií. Prijali naše podmienky a začali s odovzdávaním zbraní,“ spresnil Alijev.

Baku podľa neho po ofenzíve „obnovilo svoju zvrchovanosť“ v Náhornom Karabachu. „Azerbajdžan obnovil svoju suverenitu výsledkom úspešných protiteroristických opatrení v Karabachu,“ dodal Alijev.

Podľa arménskych zdrojov prišlo počas vojenského zásahu zo strany Azerbajdžanu v Karabachu o život viac než 30 ľudí a 200 utrpelo zranenia.

Po dohode o prímerí v Náhornom Karabachu súhlasili predstavitelia medzinárodne neuznanej Republiky Arcach, čo je arménsky názov tohto odštiepeneckého regiónu, so stretnutím s azerbajdžanskou stranou v meste Jevlach, napísala v stredu arménska tlačová agentúra Armenpress.

Najmenej 200 obetí vojenskej operácie

Najmenej 200 ľudí prišlo o život a 400 ďalších utrpelo zranenia počas pozemnej vojenskej operácie, ktorú v utorok (19. 9.) spustil Azerbajdžan vo svojom prevažne Arménmi obývanom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach. Uviedli to v stredu zdroje arménskych separatistov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je tu najmenej 200 zabitých a viac než 400 zranených,“ uviedol ombudsman medzinárodne neuznanej Republiky Náhorný Karabach Gegham Stepanjan na sociálnych sieťach.

Predstavitelia arménskych separatistov predtým podľa AFP tiež informovali, že z arménskych obcí v Karabachu bolo „evakuovaných“ približne 10 000 ľudí. O evakuácii vyše 3 100 osôb informovali členovia ruského mierového kontingentu, ktorý sa v oblasti nachádza.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet