Na hlavný obsah

Na Malom Dunaji hromadne hynú ryby, sú ich tony. Problém sa opakuje

Dôvodom majú byť klimatické faktory.

Na Malom Dunaji hromadne hynú ryby, sú ich tony. Problém sa opakuje
Na ilustračnej snímke Malý Dunaj. Foto: TASR/ Tomáš Halász

Na Malom Dunaji napočítali v uplynulých dňoch tri až šesť ton hromadne uhynutých rýb. Slovenský rybársky zväz vyčíslil škodu na približne 167-tisíc eur. V spolupráci s vodnou strážou monitoruje a zberá uhynuté ryby. Situáciu monitoruje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Dôvodom sú podľa nej klimatické faktory. TASR o tom informoval hovorca inšpekcie Dávid Vido.

„Aktuálne je na hladine v pomaly tečúcich úsekoch a plytčinách viditeľný povlak, pravdepodobne spôsobený rozkladom uhynutých rýb,“ priblížil Vido. Na Malom Dunaji tiež vyhotovujú fotodokumentáciu uhynutých rýb, rovnako aj ich druhové zloženie. Mimoriadne zhoršenie vôd SIŽP stále prešetruje. Na základe stále prebiehajúcich procesných úkonov konštatuje, že toto zhoršenie vôd pravdepodobne spôsobila kombinácia klimatických faktorov.

„A to dlhotrvajúce vysoké teploty v období od 23. do 28. augusta, intenzívne zrážky v noci z pondelka 28. augusta na utorok 29. augusta, keď dochádzalo k odľahčovaniu odpadových vôd z Ústrednej čistiarne odpadových vôd (ÚCOV) vo Vrakuni, jednak pred čistiarňou z odľahčovacích objektov, ale aj k vypúšťaniu určitého nateraz presne nezisteného množstva surových splaškových odpadových vôd len po mechanickom čistení,“ vysvetlil Vido.

Dodal, že inšpekcia v tejto veci oslovila aj Slovenský hydrometeorologický ústav o informáciu, či išlo na území Bratislavy o prívalové dažde.

Stretnutie na pôde magistrátu

Keďže ide o opakujúci sa problém, SIŽP iniciovala v máji tohto roku pracovné stretnutie na pôde magistrátu so zástupcami samosprávy a prevádzkovateľom ÚCOV Vrakuňa – Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS). „Naši inšpektori upozornili zúčastnených zástupcov, že ÚCOV Vrakuňa dlhodobo kapacitne nepostačuje na čistenie splaškových odpadových vôd,“ povedal Vido.

Tvrdí, že prevádzkovateľ BVS by mal spolu so samosprávou prijať také opatrenia, aby nedochádzalo v čase intenzívnych prívalových dažďov k opakovanému znečisťovaniu Malého Dunaja nedovoleným vypúšťaním nedostatočne prečistených odpadových vôd. „Zúčastnené strany nás o záveroch a prípadných opatreniach z ich strany doteraz neinformovali,“ poznamenal hovorca.

Téme sa v reportáži venovala aj redaktorka RTVS Karolína Janičíková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny