Na hlavný obsah

Poliak vyniesol 50-kilogramový kameň na vrchol hory Rysy, chcel aby merala 2 500 metrov. Hrozí mu pokuta

Ide o športovca a zberateľa rekordov.

Poľský športovec a zberateľ najrôznejších rekordov Wojciech Sobierajski minulý víkend vyniesol na vrchol hory Rysy na poľskej strane Tatier kameň vážiaci 50 kilogramov. Chcel totiž, aby tento najvyšší bod Poľska dosiahol výšku 2 500 metrov nad morom. 

Mužovi, ktorý sa o svoj športový výkon podelil na sociálnych sieťach, teraz podľa poľských médií však hrozí pokuta za možné narušenie prírody.

„Nemyslím si, že je čím sa chváliť. Na čo sa nosiť s 50-kilogramovým kameňom, keď môže ohroziť ostatných turistov, aj tú osobu, ktorá ho nesie. Záležitosť teraz rieši správa parku,“ povedala rozhlasovej stanici RMF24 pracovníčka Tatranského národného parku Magdaléna Zwijaczová-kozicová.

Ak podľa nej správa zistí porušenie niektorého ustanovenia zákona o ochrane prírody, Sobierajski bude čeliť následkom svojho „opovážlivého“ správania. „Odteraz má najvyšší vrchol Poľska 2 500 metrov nad morom,“ napísal Sobierajski na instagrame, kde podrobne zaznamenal celý svoj viac ako deväťhodinový výstup.

List Gazeta Wyborcza poznamenal, že to nie je prvýkrát, čo sa niekto pokúsil oficiálne 2499 metrov vysoký vrchol umelo navýšiť, aby dosiahol okrúhle číslo.

Adam Rzepecki, člen umeleckého zoskupenia Lodž Kaliska, z vynášania menších kameňov urobil pred niekoľkými rokmi umelecký happening. „Prečo by mali byť Rysy len 2499 metrov vysoké? Pridajte meter a Poliaci budú mať dva a pol tisícku,“ nabádal vtedy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet