Envirorezort vyhlásil dvojicu výziev v hodnote takmer 160 miliónov eur z nového obdobia eurofondov, a to na podporu budovania kanalizačnej siete a vodovodov.
Pomalé tempo pripájania domácnosti k verejnej kanalizácii nedávno kritizoval aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý poukázal na neplnenie cieľov, ku ktorým sme sa prihlásili vstupom do Európskej únie. Zástupcovia samospráv nové európske zdroje vítajú, aj keď podľa nich by objem peňazí mal byť oveľa vyšší.
Výzve envirorezortu sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka RTVS Štefánia Jánošíková:
Minister životného prostredia Milan Chrenko uznáva, že vodohospodárska infraštruktúra na Slovensku má medzery. Asi každý tretí obyvateľ nie je pripojený na kanalizáciu s čistiarňou odpadových vôd.
„Z celkového počtu 2 890 obcí má vybudovanú verejnú kanalizáciu 1 190 obcí, čo je zhruba 40 percent. Je to príležitosť pre naše zdravie, pre životné prostredie a, samozrejme, aj pre zvýšenie komfortu obyvateľov,“ priblížil Chrenko.
Neodkanalizované okresné mestá
Žiadať o európske peniaze môžu obce, vodárenské spoločnosti a ich združenia na budovanie stokovej siete a čistiarní odpadových vôd.
„Taktiež sa podporia budovania decentralizovaných systémov nakladania s komunálnym odpadom, a v neposlednom rade výstavba a rozšírenie verejných vodovodov,“ dodal generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov rezortu Tomáš Hospodár.
Národní kontrolóri pred časom upozornili, že záväzok pripojiť do konca roka 2015 všetky obce nad dvetisíc obyvateľov na verejnú kanalizačnú sieť alebo zabezpečiť prístup k pitnej vode, sa nám nedarí napĺňať.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho Jozef Božik konštatuje, že suma 160 miliónov nám aktuálne nevyrieši náročnú situáciu.
„Je veľa okresných miest, ktoré nie sú odkanalizované – tých peňazí bolo treba podstatne viac. Ale samozrejme, každá výzva, ktorá sa vyhlási, je aspoň malý krok na tej dlhej ceste, ktorá nás čaká. Čo je veľký problém, že ideme budovať kanalizácie, ale vodárenské spoločnosti nemajú zdroje na rekonštrukciu starých kanalizácií. To je tikajúcou bombou do budúcna,“ povedal.
Dodáva, že iné možnosti ako využívanie európskych peňazí obce i vodárenské spoločnosti aktuálne nemajú.