Na hlavný obsah

Týždeň pred voľbami sa atmosféra na politickej scéne vyostruje, odborníci upokojenie do volieb neočakávajú

Prezidentka a premiér vyzývajú politikov k väčšej zodpovednosti.

Týždeň pred voľbami sa atmosféra na politickej scéne vyostruje, odborníci upokojenie do volieb neočakávajú
Volič pri vhadzovaní obálky s hlasovacím lístkom do volebnej urny. Foto: RTVS

Strašenie, slovné, ale aj osobné útoky medzi politikmi a dokonca potýčky s voličmi iných strán. Týždeň pred voľbami sa atmosféra na politickej scéne vyostruje. Prezidentka a premiér nepriamo vyzývajú politikov k väčšej zodpovednosti. Odborníci očakávajú, že do volieb sa ešte niečo udeje, čo ešte viac rozdelí spoločnosť.

Prezidentku Zuzanu Čaputová mrzí, že verbálne násilie počas predvolebnej kampane už prerástlo do násilia fyzického. Podľa nej je to nebezpečné, pretože sa takéto napätie prenáša aj medzi voličov.

„Takýto štýl politiky rozdeľuje spoločnosť a je to veľmi krátkodobé myslenie alebo krátkodobá stratégia zo strany politikov. Pretože voľby nejako dopadnú, ale my všetci spolu na Slovensku budeme musieť žiť ďalej,“ vysvetlila prezidentka.

V tejto súvislosti pripomenula aj blížiace sa výročie teroristického činu, kedy nenávistné slovné prejavy nakoniec vyústili do fyzického útoku a vraždy.

„Naozaj si nemyslím, že toto je spôsob, ako ukázať politiku a politický súboj pre ďalšie generácie. To je cesta do pekla a dúfam, že voliči si veľmi dobre rozmyslia, či naozaj chcú podporovať strany, ktoré šíria len nenávisť,“ reagoval premiér Ľudovít Ódor.

Téme sa venovala redaktorka RTVS Katarína Wildová:

Politológ: Strany kampaň ešte vyostria

Podľa politológa by napätú situáciu mohli upokojiť práve politické strany. Očakáva však od nich pravý opak. Teda že týždeň pred voľbami kampaň ešte vyostria.

„Z minulosti poznáme, že práve posledné dni sa niečo udialo. Pamätáme si napríklad na rok 1994. Volilo sa dva dni a Vladimír Mečiar ten prvý deň prišiel s tézou, že mu volebná komisia nedovolila odvoliť. Takže to teoreticky mohlo zmobilizovať voličov na druhý deň a Vladimír Mečiar v roku 1994 úplne pohodlne parlamentné voľby vyhral,“ priblížil politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Aj podľa odborníka na politický marketing sa strany nebudú spoliehať len na predvolebné debaty a kampaň ešte vystupňujú. „Aj podľa tých prieskumov vidno, že sa hrá o veľa. Veľa strán je na hranici, takže útokov bude určite pribúdať. Či im to bude fungovať, uvidíme. Ja si myslím, že skôr nie, lebo to už je ten level, kde už aj volič je neistý, že toto už asi nechce,“ vysvetlil odborník na politický marketing Adam Znášik.

Prvé porušenia zákona počas kampane

Ministerstvo vnútra už eviduje aj prvé porušenia zákona počas volebnej kampane. „Ide najmä o neoprávnené vedenie volebnej kampane a takisto preskúmavame financovanie volebnej kampane, teda pokiaľ ide o prostriedky na transparentných účtoch,“ uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Politické strany majú čas na kampaň do budúcej stredy (27. 9.). Potom sa začne volebné moratórium.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko