Na hlavný obsah

Unikátna operácia na pomoc pacientke zo siamských dvojčiat: Lekárom v Bratislave sa podarilo vykonať riskantný zákrok

Operácia trvala šesť hodín.

Unikátna operácia na pomoc pacientke zo siamských dvojčiat: Lekárom v Bratislave sa podarilo vykonať riskantný zákrok
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Pacientka zo siamských dvojičiek podstúpila v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave unikátnu operáciu. Lekári jej z hrubého čreva vytvorili močový mechúr. Mohli tak odstrániť močovod vyvedený v brušnej stene, čím výrazne zlepšili komfort jej života. Informovala o tom hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

Pacientka je od narodenia sledovaná na pracoviskách nemocnice. Operácia bola vzhľadom na jej zdravotný stav riskantná.

„Bola pre nás veľkou výzvou, lebo ide o pacientku zo siamských dvojičiek. Pristupovali sme s veľkou pokorou a úctou voči tomu, čo sa pred rokmi podarilo urobiť Jaroslavovi Simanovi a Jurajovi Payerovi, ktorí s tímom lekárov oddelili siamské dvojičky,“ skonštatoval riaditeľ NÚDCH a operujúci lekár Peter Bartoň.

Na operácii sa podieľal aj špecialista na rekonštrukčnú urológiu z Great Ormrond Street Hospital v Londýne Imran Mushtaq. Operácia trvala šesť hodín. „Najskôr sme museli otvoriť brušnú dutinu a vypreparovať celé črevo, čo bolo po predchádzajúcich operáciách dosť náročné,“ skonštatoval Bartoň.

Problémom podľa neho bolo aj to, že hrubé črevo malo dĺžku 25 centimetrov a tenké črevo jeden meter, pričom štandardná dĺžka je pri hrubom čreve 2,5 metra a pri tenkom čreve päť až osem metrov. „Pri operácii sme ešte museli odobrať časť z hrubého čreva, aby sme z neho a ďalšej časti hrubého čreva, z ktorého mala urobenú urostómiu, mohli urobiť močový mechúr,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko