Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Valaliky a automobilka Volvo podpísali zmluvu o pozemku. Nový závod zamestná tisíce ľudí

Ročne bude vyrábať státisíce vozidiel.

Valaliky a automobilka Volvo podpísali zmluvu o pozemku. Nový závod zamestná tisíce ľudí
Na snímke výstavba industriálneho parku vo Valalikoch. Foto: TASR/Roman Hanc

Štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park a spoločnosť Volvo Car Slovakia podpísali v pondelok (18. 9.) zmluvu o kúpe pozemku, na ktorom vyrastie nový závod pri Košiciach. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Mária Pavlusík.

Upozornila, že vkročením do tejto ďalšej fázy začína spoločnosť Volvo Cars aktívne hľadanie kľúčových talentov a následne i obsadzovanie nových pracovných pozícií v regióne.

Spoločnosť plánuje v novom závode vo Valalikoch pri Košiciach zamestnať tisíce zamestnancov, čo výrazne zvýši životnú úroveň v regióne. Výrobná kapacita nového moderného závodu zameraného na elektromobily má predstavovať státisíce vozidiel ročne.

Poznamenala, že Volvo sa dlhodobo zameriava na najvyššie globálne štandardy v oblasti energetickej a environmentálnej účinnosti. Nový závod Volvo Car Košice bude využívať iba klimaticky neutrálne zdroje energie. A to v súlade s ambíciou spoločnosti Volvo Cars dosiahnuť do roku 2025 klimaticky neutrálnu výrobu.

Závod na Slovensku sa podľa Pavlusík navrhne tak, aby sa stal lídrom v udržateľnej a efektívnej výrobe prémiových elektrických áut. Dôraz plánuje klásť na zamestnancov, optimalizovanú logistiku a rozloženie priestorov.

Pre Volvo Cars s centrálnym sídlom v Göteborgu bude podľa hovorkyne MH SR nový závod pri Košiciach znamenať významné rozšírenie ich už dnes výraznej pôsobnosti v rámci Európy. Ta zahŕňa technologické centrá, ďalšie výrobné závody a centrálu.

Záväzkom spoločnosti je stať sa do roku 2030 výrobcom výhradne elektrických automobilov a stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou do roku 2040. Spoločnosť Volvo Cars založili v roku 1927 a je jednou z najznámejších a najuznávanejších automobilových značiek na svete s predajom vo viac ako 100 krajinách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika